Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Konečné rozhodnutí soudu: Manažeři fondu Trend jsou nevinní

Investice 13.05.2014 | 15:52 0 Komentářů

Případu se výrazně dotkla amnestie Václava Klause. Soudce řekl, že bez hlavních aktérů není možné další odsoudit.

Konečné rozhodnutí soudu: Manažeři fondu Trend jsou nevinní

Praha – Vrchní soud v Praze osvobodil trojici manažerů v kauze údajně vytunelovaného fondu Trend.

Případ, kterého se výrazně dotkla amnestie Václava Klause, je tak po dnešním dni zřejmě definitivně u konce.

Zprošťující rozsudek si od soudce Františka Romana vyslechli aktéři případu Michal Plachta, Miroslav Vlastník a Václav Dius.

Rozhodnutí je konečné, trojice byla již dříve osvobozena u krajského soudu. „Potvrdili jsme prvoinstanční rozsudek,“ potvrdil Aktuálně.cz soudce František Roman.

Uprchlík byl osvobozen

Z fondu Trend podle vyšetřovatelů, kteří kauzu šetřili více než šestnáct let, zmizelo přes 1,4 miliardy korun.

Ve svém zdůvodnění pak vrchní soud mimo jiné uvedl, že bez hlavních aktérů kauzy, v jejichž případě zastavila trestní stíhání amnestie, není možné tyto manažery odsoudit.

Osvobozen byl v úterý i Vlastník, kterého se amnestie podle Nejvyššího soudu týká. Důvodem byl fakt, že se řadu let vyhýbal soudu a pobýval v Peru. Do Čech se vrátil až necelé dva týdny před vyhlášením amnestie.

„Klient si nepřeje věc jakkoliv komentovat,“ řekl obhájce Vlastníka Lukáš Slanina.

Hálek chce odškodné

Deník Aktuálně.cz minulý týden upozornil na to, že bývalý šéf fondu Trend a hlavní aktér této kauzy Miroslav Hálek chce po státu vysoké odškodné. Jde o téměř 48 milionů.

„Žadatel požaduje po státu odškodné za nemajetkovou újmu ve výši 20 milionů korun, za ušlý zisk ve výši 22 milionů korun a za náklady na obhajobu ve výši 5,8 milionu korun,“ řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, kteří v kauze figurovali jako svědci. V roce 1995 zakladatelé fond prodali společnosti Královéhradecká Brokerská zastupované Miroslavem Hálkem.

Následně začaly být podle obžaloby prostředky fondu převáděny na konta jiných společností. Součástí údajných machinací byly i akcie obchodního domu Kotva. V roce 2000 skončil Trend v konkurzu.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.