Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

Konec výhod pro vinaře, Kalousek chce spotřební daň

Investice 30.01.2012 | 14:20 0 Komentářů

Ministr financí navrhne zrušit dosavadní osvobození vína od spotřební daně

Praha – Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce od roku 2013 zavést spotřební daň z vína. Ministr to řekl serveru Týden.cz s tím, že to navrhne v rámci vyrovnávání dlouhodobých nerovností v daňovém systému. U vína je na rozdíl od piva a lihovin nulová spotřební daň.
„Pro roky 2013 a 2014 určitý mix daňových opatření navrhovat budu. Daň z vína je mezi těmito opatřeními,“ řekl Kalousek Týdnu. Mezi navrhovanými daněmi podle něho dále bude například daň uhlíková, což je daň na menší zdroje, které spalují uhlí nebo plyn, dodal server.
Základní sazba spotřební daně u piva je v Česku 32 korun za hektolitr za každé celé hmotnostní procento extraktu původní mladiny. Ještě v roce 2009 byla spotřební daň 24 korun za hektolitr. Pro malé nezávislé pivovary, jejichž roční výroba piva nepřekračuje 200 tisíc hektolitrů je uvalena nižší spotřební daň. U malých pivovarů se liší podle roční výroby piva.

Čtěte také:#obj_1059 Koupili jste víno? Bez hlášení hrozí milionová pokutaVinaři jsou pochopitelně proti
Se spotřební daní na víno vinaři nesouhlasí. „Bude nás to znevýhodňovat oproti ostatním zemím Evropské unie,“ řekl serveru předseda svazu vinařů České republiky Jiří Sedlo. Podle něho ve všech ostatních zemích, kde se víno vyrábí, totiž zdaněno spotřební daní není. Nulová spotřební daň na víno je mj. v Německu, Itálii, Španělsku, Rakousku, Maďarsku či Slovensku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.