Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Konec víz pro Číňany a Bank of China v Česku, plánuje Zeman

Investice 26.10.2014 | 09:59 0 Komentářů

Český prezident na podnikatelském fóru v Pekingu také řekl, že dohodu o přímém leteckém spojení mezi Českem a Čínou podepíše zřejmě až na jaře premiér Bohuslav Sobotka. Nyní se ladí technické detaily.

Konec víz pro Číňany a Bank of China v Česku, plánuje Zeman

Peking – Česko bude podle prezidenta Miloše Zemana v Evropské unii požadovat zjednodušení vízového styku pro Čínu. Cílem by mělo být úplné zrušení víz. Zeman to v neděli řekl na česko-čínském podnikatelském fóru v Pekingu.

Česko podle Zemana uvažuje o tom, že by zrušilo víza pro držitele diplomatických pasů. Zároveň se vyslovil pro zrušení víz pro čínské občany úplně.

„Jsme vázáni pravidly EU. Ale na druhé straně jako členský stát Evropské unie budeme nepochybně tuto vízovou facilitaci požadovat s finálním cílem zrušit víza úplně,“ řekl Zeman. Dodal, že v budoucnosti budou zrušena víza mezi všemi státy světa.

Po prezidentově následné schůzce s vedením Bank of China Pražský hrad také oznámil, že tato banka, která je jedním z největších státem vlastněných bankovních domů v Číně, otevře nejpozději v roce 2015 svou pobočku v Česku.

Zeman ještě před jednáním s vedením Bank of China v projevu na podnikatelském fóru řekl, že by přivítal vstup tohoto finanční domu na český trh. Pro čínskou banku by to podle něj byla možnost proniknout na trh Evropské unie.

Bank of China již ve střední a východní Evropě působí přes svou pobočku v Budapešti. Ta byla založena v roce 2003. Banka na svém webu uvádí, že Maďarsko si vybrala kvůli jeho poloze v srdci kontinentu, neboť spojuje západní a východní Evropu, takže tato středoevropská země má nejen geografický, ale i hospodářský potenciál.

„Tato pobočka si vybudovala dobré obchodní základy na místním trhu a získala silnou klientelu tím, že aktivně proniká na sousední trhy v Rakousku a České republice a že má poměrně velký tržní vliv,“ uvádí Bank of China v jednom z letošních tiskových prohlášení.

Zeman zároveň na fóru řekl, že během jeho cesty nebude podepsána dohoda o přímém leteckém spojení mezi Čínou a Prahou. Řeší se prý technické detaily dokumentu. Zeman očekává, že dohodu podepíše při své jarní návštěvě Číny premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.