Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Konec roamingu. Europoslanci odhlasovali zrušení poplatků

Investice 03.04.2014 | 13:35 0 Komentářů

Od 15. prosince 2015 by lidé měli platit stejné ceny při volání ze zahraničí jako v tuzemsku.

Konec roamingu. Europoslanci odhlasovali zrušení poplatků

Praha – Europoslanci odhlasovali úplné zrušení roamingu pro všechny členské státy Evropské unie. Lidé by tak měli telefonovat v jakékoliv zemi Evropské unie za stejné ceny jako v tuzemsku.

Poplatky za volání do zahraničí i odtud mají podle europoslanců skončit od 15. prosince roku 2015. Zrušení však ještě musí potvrdit Rada ministrů EU.

„V roce 2010 jsem slíbila zrušení poplatků za roaming do konce roku 2015 a nyní nás od dosažení tohoto cíle dělí už jen jeden krok,“ uvedla komisařka pro digitalizaci a nové technologie Neelie Kroesová.

Nařízení teď budou přezkoumávat jednotlivé členské státy. Komise očekává, že závěrečná dohoda bude uzavřena do konce letošního roku.

Cesta k jednotnému trhu

Zrušení poplatků je součástí širšího plánu Evropské komise na vytvoření jednotného telekomunikačního trhu. Evropská komise předložila návrh nařízení na vytvoření „propojeného kontinentu“ v září 2013.

Kromě zrušení poplatků za roaming je součástí nového nařízení o zajištění otevřeného internetu pro všechny, zákaz blokování a znehodnocování obsahu, koordinace licencí pro bezdrátové širokopásmové připojení, zvýšení transparentnosti smluv o připojení pro zákazníky a usnadnění změny poskytovatele služeb.

Návrh na zrušení roamingu zahrnuje také ustanovení o takzvaném rozumném použití, které má zajistit, aby uživatelé nemohli nová pravidla nepoctivě využívat. To by nastalo třeba v případě, že by si klient koupil telefon v Litvě s cílem používat ho v Británii.

Omezíme rozvoj, varují operátoři

Operátoři samozřejmě zrušení poplatků odmítají. Argumentují, že skutečné sjednocení trhu v zemích Evropské unie způsobí ztrátu části příjmů, což ohrozí výstavbu nových sítí.

S jednotnými cenami v Evropské unii přitom přišli již dříve sami operátoři. Jako první německý virtuální operátor maloobchodního řetězce Aldi. Za minutu volání kdekoliv po Evropě jeho zákazníci platí v přepočtu jen tři koruny, oproti dosud regulovaným 7,45. Podobné tarify ohlásil i francouzský Orange.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.