Středa 22. května. Svátek má Emil.

Konec pohádkového obchodu nebo nový začátek?

Investice 12.06.2013 | 15:45 0 Komentářů

Prodej japonského jenu byl do konce května jedním z nejlepších obchodů letošního roku, avšak zejména poslední tři uplynulé týdny přinesly otázku, zda není pohádkový obchod u konce. První červnový týden znamenal pro pár USD/JPY propad pod magickou hranici 100,00 a na konci týdne se dokonce tento pár obchodoval u dvouměsíčních minim kolem hodnoty 95,0 (komentář Bossa).

Známá analytička Kathy Lien z BK Asset Management se domnívá, že vývoj posledních 3 týdnů přerušil spanilou jízdu jenu a nyní čím dál více obchodníků přestává věřit jeho návratu k maximům (z pohledu dolaru; USD/JPY=103,73) z 22. května. Navzdory nezpochybnitelnému obratu, který se v posledních dnech objevil, je potřeba připomenout, že jen za poslední 3 týdny smazal 8 procent z letošní 19,50 procentní ztráty. Existuje ještě šance, že se jen vrátí do medvědího teritoria, nebo je těmto dnům již konec?  

Kde však vězí pravda? I přes názory spousty erudovaných ekonomů a analytiků o konci slabého jenu, stojí na druhé straně jiní, kteří se nebojí tipovat pár USD/JPY na překonání dosavadních maxim a dosažení hodnot kolem 110,0. Nejodvážněji se zatím projevil Dennis Gartmant z Gartman Letter, jenž USD/JPY předpovídá v tomto roce zisk na 145,0 tedy hladinu, kde se naposledy obchodoval v roce 1998.

Robert Rennie z Westpac banky řekl, že v letošním roce už neočekává výkyvy na páru USD/JPY a trh by se měl obchodovat v rozmezí 95 až 105. Jeho tým se momentálně nepřiklání ani na stranu býků, ani medvědů. Podle něj došlo k zásadnímu pochybení vlády ve zpracování konceptu o dlouhodobém růstu domácí ekonomiky. Je potřeba si uvědomit, že za současným oslabením jenu stála agresivní monetární politika. Nyní by měl trh začít reflektovat ekonomickou realitu.

Skutečnou pravdu drží v rukou japonská vláda v čele s premiérem Abem, jehož ekonomické opatření se trefně přezdívají „Abenomika“. Současný japonský premiér Shinzo Abe nastoupil v prosinci 2012 do svého úřadu a sebevědomě prohlašoval, že zná lék na špatnou ekonomickou situaci ve své zemi. Po několika razantních opatřeních, která provedl, začíná nyní sklízet kritiku po celém světě. Podle Kathy Lien zklamal investory hlavně jeho výstup munilý týden, kdy představil novou cestu k dlouhodobé ekonomické prosperitě. Po tomto projevu premiéra někteří investoři začali ztrácet důvěru k abenomice.

Dlouhodobá technická analýza USD/JPY vytváří závěr, že letošní maxima by mohla být na úrovni 107,0 a poté by mohlo přijít oslabení a pokračování v dlouhodobém kasajícím trendu. Ukázkovým příkladem zůstává Fibonacciho hladina 38,2 na měsíčním grafu, která v minulosti již několikrát vytvořila silnou bariéru a trhu by i nyní mohla při cestě nahoru dělat problémy, což podporuje i skrytá medvědí divergence na oscilátoru. USD/JPY tedy pravděpodobně ještě před tím, než se dotkne svého letošního vrcholu 107, otestuje Fibonacciho hladinu 23,6. To vše za předpokladu, že se bude držet ve svém dlouhodobém klesajícím kanálu.

USD/JPY měsíční graf

bossa-usd-jpy-mothly

Michal Kraus, analytik Bossa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.