Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Konec daňových výhod pro odboráře. Kalouskův plán platí

Investice 15.05.2014 | 12:03 0 Komentářů

Z ministerstva financí řízeného Andrejem Babišem vyšla rozbuška pro další odborářské protesty. Na první pohled si přitom této změny málokdo všimne.

Konec daňových výhod pro odboráře. Kalouskův plán platí

Praha – Z ministerstva financí řízeného Andrejem Babišem vyšla rozbuška pro další odborářské protesty. V právě dokončeném návrhu daňových změn, které mají začít platit od roku 2015, se totiž skrývá i zrušení výhod pro členy odborů.

Na první pohled si přitom této změny málokdo všimne. Nejde totiž přímo o nový návrh ministerstva vedeného Andrejem Babišem, ale jen potvrzení jednoho ze škrtů „nesystémových výjimek“, prosazeného ještě Miroslavem Kalouskem. Jeho daňovou reformu schválili poslanci už v roce 2011, účinnost ale odložili až na leden 2015. Nová vláda teď většinu z chystaných koncepčních změn zruší, nebo přinejmenším odloží, s částí původního balíčku ale souhlasí.

Podle dosavadních pravidel si každý člen odborové organizace může odečíst z daňového základu zaplacené členské příspěvky do výše 1,5 procenta ročních zdanitelných příjmů (maximálně ale 3000 korun). Maximálně si tedy zaměstnanec může snížit daň o 450 korun (15 procent z 3000 korun). Kalousek – a nyní tedy i současné vedení ministerstva – považuje toto zvýhodnění za nesystémové.

Skončit mají jen daňové výhody na straně zaměstnanců – členů odborů. Daňové osvobození příjmů z členských příspěvků, které mohou ve svém účetnictví využívat odborové organizace, se nemění.

Odborářů jsou stovky tisíc

Z reakce mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jany Kašparové vyplývá, že o „neškrtnutí“ Kalouskova návrhu zatím odboráři nevědí. Pochopitelně by s takovým krokem nesouhlasili – proti rušení daňového zvýhodnění protestovali už při schvalování „Kalouskova balíčku“ v roce 2011.

Počet členů odborových organizací stále klesá. Jejich největší sdružení – Českomoravská konfederace odborových svazů – mělo ještě v roce 1995 téměř 2,3 milionu členů, v roce 2004 už jen kolem 800 tisíc a letos zhruba 370 tisíc členů. Další desítky tisíc odborářů jsou sdruženy v Asociaci samostatných odborů nebo působí samostatně.

Od roku 2015 má skončit také možnost odečítat si od základu daně úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Naopak další z původních Kalouskových návrhů, snižující maximální hranici pro daňové odpočty úroků z hypoték, u nového vedení ministerstva neprošel – současná hranice tedy zůstane i v roce 2015.

Přehled ostatních daňových změn najdete v tomto textu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.