CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

03. 08. 2021

0 komentářů

Kondice průmyslu zůstala i v červenci příznivá

 

Série příznivých zpráv z eurozóny pokračovala i včera, když byly zveřejněny finální červencové výsledky indexů nákupních manažerů v průmyslu. Za celou eurozónu sice mírně poklesly a dostaly se tak na tří až čtyřměsíční minima, nicméně i nadále zůstávají většinou nad hranicí šedesáti bodů. Znamená to jen zpomalování dosavadního boomu tohoto odvětví, které rozhodně nemá nouzi o zakázky.

Loading



 

Problémem průmyslu v zemích eurozóny rozhodně nejsou zakázky, ale rostoucí ceny vstupů a v některých případech jejich nedostatek. Firmy tak stále ve větší míře přenášejí rostoucí náklady do výrobních cen, které v posledních měsících nabraly tempo. Poslední známé číslo je za květen, kdy už meziroční růst průmyslových cen dosáhl 7,5 %. Dnes přijdou na řadu červnová čísla, nicméně už přehled výsledků za jednotlivé země signalizuje, že růst cen ve výrobě dále zrychluje. Základním problémem nicméně zůstávají narušené dodavatelské řetězce a logistika, které loni narušila počínající pandemie. Pro úplnost je třeba dodat, že pokles PMI se netýká Německa, protože tam PMI opět roste a dostává díky novým zakázkám se na tříměsíční maximum.

Obdobně jako za eurozónu bychom mohli zhodnotit rovněž červencový výsledek PMI za Českou republiku. Aktuální korekce 62 bodů svědčí o pokračující expanzi tohoto největšího tuzemského odvětví, které se krom už uvedených problémů musí potýkat s nedostatkem kvalifikovaných i pomocných pracovníků. Vzhledem k silnější orientaci na automobilový průmysl je tuzemský průmysl nyní citlivější na výpadky dodávek komponent, které některé výrobce nutí k omezování produkce a podepíšou se tak na celkovém výsledku průmyslu v následujících měsících. Navzdory těmto komplikacím zůstává výhled průmyslu příznivý i ve zbytku roku. Rizikovým momentem zůstává dostupnost součástek především pro automobilový průmysl a další růst cen na vstupu i výstupu.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *