Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Končíte s vyděláváním na stát. Je tu Den daňové svobody

Investice 10.06.2014 | 12:17 0 Komentářů

Nejdříve letos měli Den daňové svobody Švýcaři, nejpozději se jej dočkají Finové.

Končíte s vyděláváním na stát. Je tu Den daňové svobody

Praha – Od úterý 10. června už Češi nevydělávají na stát, ale „sami na sebe“. Takzvaný Den daňové svobody letos podle výpočtů Liberálního institutu nastal o den dříve než loni.

„Prací na stát jsme strávili 161 dní,“ říká Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz. K nepatrnému meziročnímu zlepšení došlo hlavně díky zlepšení odhadu hrubého domácího produktu (HDP) pro rok 2014, což ovlivnilo výpočty.

Datum, kdy si domácnosti začínají vydělávat na sebe, totiž ekonomové počítají jako podíl veřejných výdajů na HDP.

Za Slovenskem i Estonskem

Nejdříve měli letos v Evropě Den daňové svobody Švýcaři (4. května), nejpozději se jej dočkají Finové (3. srpna). Důvodem je hospodářská recese – v letošním roce zemi čeká pokles HDP o 0,3 procenta.

Podíváme-li se mimo Evropu, vede Jižní Korea s 22. dubnem.

Dříve než Češi letos přestali vydělávat na stát například i Španělé (6. června), Poláci (5. června), Slováci (2. června) nebo Estonci (21. května).

Důležité je šetřit

Podle studie poradenské společnosti KPMG Češi za posledních deset let vydělávali na stát téměř 4,5 roku.

„Nejlepší výsledek byl vykázán v roce 2008. Jednak došlo k razantnímu snížení daní, ale zároveň se ještě nerozvinula hospodářská recese,“ uvádí Jan Linhart, partner KPMG Česká republika. Tehdy Češi začali vydělávat na sebe už 7. června, o dva roky později naopak došlo k poklesu ekonomiky a Den daňové svobody nastal až 18. června.

„K tomu, aby se Den daňové svobody posunul blíže k začátku roku, je klíčová hlavně rozpočtová odpovědnost,“ míní Rod. „To znamená neuvolňovat zbytečně ruce úředníkům, protože v řadě odvětví, například ve zdravotnictví, dokážou utratit jakékoliv množství peněz,“ upřesňuje.

„Všichni si uvědomujeme, že Den daňové svobody je zjednodušený ukazatel. Ale právě v tom je jeho síla. Má popularizovat fakt, že neexistuje analogie oběda zdarma a že sklon veřejných institucí utrácet a přerozdělovat je nekonečný,“ doplňuje Jiří Schwarz z Liberálního institutu.

Nebo až 27. června?

Den daňové svobody počítá také společnost Patria Finance. Ta jej ale určuje jako podíl daní, které jsou součástí veřejných příjmů. Jinými slovy: Den daňové svobody nastává ve chvíli, kdy jde veškerý příjem do rukou občanů. Letos to bude 27. června.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.