Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Končí topná sezóna, domácnosti za zimu ušetřily 1300 korun

Investice 31.05.2014 | 07:53 0 Komentářů

Může za to jedna z nejteplejších zim za posledních 80 let. Část úspor se promítne v letošním vyúčtování, zbytek v příštím roce.

Končí topná sezóna, domácnosti za zimu ušetřily 1300 korun

Praha – Sobota je posledním oficiálním dnem topné sezóny. Během ní podle Teplárenského sdružení ČR průměrná česká domácnost ušetřila asi 1300 korun.

Způsobila to jedna z nejteplejších zim za posledních 80 let. Část úspor se promítla v letošním vyúčtování, zbytek lidé pocítí ve vyúčtování na začátku příštího roku.

Podle mluvčího sdružení Pavla Kaufmanna by v případě průměrného podzimu měli lidé za teplo za letošní rok ušetřit 13 až 15 procent.

Špatná sezóna pro teplárny

Teplárny naopak hovoří o jedné z nejhorších topných sezón za poslední desítky let. Podle sdružení se dodávky tepla snížily asi o 15 procent.

Mluvčí Teplárny Liberec a Českolipské teplárenské ze skupiny MVV Lukáš Jankovský uvedl, že chladnější počasí posledních dní může přeci jen ztráty lehce zmírnit.

„Stále topíme a je možné, že budeme (topit) i na začátku června,“ uvedl. Snížení dopadů nicméně očekává jen v jednotkách procent. S tím souhlasí i Kaufmann. Podle něj je možné, že zejména v podhorských oblastech se bude topit ještě v červnu, jako téměř každý rok.

V případě nepříznivého počasí mohou bytová družstva požádat teplárny, aby přitopily. Na celkové výsledky už to ale podle Kaufmanna nebude mít významnější vliv.

Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu trvá od začátku září do konce května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů a nečeká se už ochlazení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.