Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Komodity v uplynulém týdnu: energiím se díky zimě daří, zlato vyčkává

InvesticeMakro 13.02.2012 | 14:49 0 Komentářů

Řecký záchranný balíček, který měl touto dobou už být na místě určení, stále přitahuje pozornost finančních trhů. Celý týden byla dohoda na spadnutí, což pomáhalo akcím a drželo dolar na nejnižších hodnotách za dva měsíce. Ve čtvrtek se ale nálada změnila, Evropa poslala řeckou delegaci zpět do Atén, aby provedla další škrty a uklidnila situaci, nicméně toto se zdá zdá být čím dál více nedosažitelné (komentář Saxo Bank).

Komodity se v uplynulém týdnu vyvíjely smíšeně. Energiím se díky extrémně chladnému počasí v Evropě a díky lepšímu ekonomickému výhledu dařilo. Naopak zemědělské komodity zažily mírné prodeje. Index DJ-USB, který zahrnuje 20 hlavních komodit, oslabil v minulém týdnu o 0,3 procenta a od začátku roku je výše o 3,2 procenta.

saxo-021312-01

Zlato vyčkává

Silná rally, která na drahých kovech probíhala v lednu, je alespoň prozatím u konce a před případným dalším růstem je nutná konsolidace. Dokonce ani 11procentní snížení záloh na futures na COMEXu nepomohlo sentimentu k růstu. Investice do burzovně obchodovaných fondů, které jsou považovány za dlouhodobé investice, se zvýšily od nedávných minim o 40 tun na téměř rekordních 2388 tun, přičemž hedžové fondy zatím spekulativní dlouhé pozice budují pomalu.

Technicky našlo zlato podporu na 1710 dolarech, ale následný růst neměl dlouhého trvání, protože prodejci se objevili kolem hodnot 1750 dolarů. Silný růstový trend, který započal 30. prosince, byl přerušen, což signalizuje konsolidaci a a pravděpodobně dojde k testování podpory v oblasti 1670–80 dolarů.

saxo-021312-02

Spot Gold – Source: Bloomberg

Platina už za zlatem nezaostává

Platina překonala v růstu zlato od začátku roku o 8 procent a tento týden se přiblížila cenové paritě. Historicky se platina obchodovala proti zlatu s prémií ve výši zhruba 25 procent, začátkem ledna byla však o 15 procent levnější, nyní je to o 4,5 procenta. Platina je důležitou komoditou pro automobilový průmysl. Díky zlepšení ekonomické aktivity a díky přerušení dodávek z Jižní Afriky, hlavního producenta, našel tento kov podporu. Prodloužení stávky a díky tomu snížení produkce pomohlo zredukovat přebytek  nabídky, což vedlo k růstu ceny.

Mořská ropa Brent překonala suchozemskou WTI

Ropa Brent  se přiblížila šestiměsíčnímu maximu na 120 dolarech za barel, což je hodnota, která vede k oslabení fundamentů a může narušit poptávku tak, jak jsme viděli v polovině minulého roku. Cenu ropy Brent , které je aktuálně hlavních benchmarkem, nyní ovlivňuje zimní evropská poptávka, íránské embargo, protože asijské rafinerie si hledají jiný zdroj ropy a celkově silně poptávka z rozvinutých ekonomik. Toto napětí mezi poptávkou a nabídkou způsobilo růst ceny ropy Brent s okamžitým dodáním nad futures ceny, což je situace zvaná backwardation.

saxo-021312-03

Spot month Brent Crude – Source: Bloomberg

Technicky by měla ropa Brent najít rezistenci na 120 dolarech za barel, zvláště když od ledna přidala 10 dolarů. Nyní by měla přijít konsolidace, protože po měsíci, kdy se obchodovala v pásmu 105 až 115 dolarů, vyrazila o 5 dolarů výše. Podporu nyní tvoří cenová hladina 115 dolarů. 

Ropa WTI se vůči Brentu obchoduje stále s výraznou slevou, protože dodávky na Středozápadě nadále rostou. Silná kanadská produkce totiž nemá jiné odbytiště než Cushing v Oklahomě, kde je hlavní překladiště americké ropy. Minulý týden se ropa vydala zpět k hodnotě 100 dolarů za barel, ale pravděpodobně byl příčinou jen růst Brentu, který se přiblížil šestiměsíčním maximům.

Index cen FAO Spojených národů v lednu rostl

Ceny zemědělských komodit obecně rostou a to se odrazilo také na lednovém indexu cen potravin FAO Spojených národů. Index, který měří měsíční změnu mezinárodních cen pro 55 potravinových komodit, se v lednu vydal opět k růstu a je nyní o dvě procenta vyšší než v prosinci. Jedná se o první dvouměsíční růst od července 2011, i když je stále o 7 procent níže než loni touto dobou.

Poptávka po sklizni a výhled ohledně nabídky odstartovaly vybírání zisků

Vládní zpráva o globální nabídce a poptávce po pšenici, kukuřici a sojových bobech byla celkem příznivá, dopad nepříznivého počasí v Severní Americe a východní Evropě nebyl horší než očekávání. Cena pšenice poklesla poprvé po čtyřech týdnech po té, co zpráva uvedla, že se očekává nárůst světových zásob na rekordní úrovně. Po silném růstu ceny kukuřice a pšenice jsme viděli vybírání zisků i na těchto komoditách. V Jižní Africe se čeká, že díky vysokým teplotám a suchu poklesne úroda kukuřice a sojových bobů. To by mělo oběma komoditám poskytnout cenovou podporu v případě, že budou díky přizpůsobování pozic klesat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.