CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

04. 03. 2013

0 komentářů

Komodity tvrdě zasáhl nemilosrdný únor

 


 

Do formy se naopak vrátil dolar, který tak ukončil dva měsíce trvající pokles. Během února přidal více než tři procenta proti koši hlavních měn, což se pak promítlo do špatného výkonu komodit. Za růstem dolaru stály hlavně nákupy proti japonskému jenu, ale také oslabení eura způsobené výsledkem italských voleb. Tamní pat totiž vyústil ve vyšší náklady na úvěrování u méně klíčových zemí eurozóny, jako je Španělsko nebo právě Itálie. A v neposlední řadě se pak objevily i obavy z návratu dluhové krize.

A na opačném konci světa jsme pak viděli, jak si Čína přestala usurpovat likviditu, aby tak ulehčila raketově rostoucím cenám nemovitostí. To může v konečném důsledku vést až k vyšší inflaci a současně i k nižší aktivitě průmyslu, než se původně očekávalo. Nová čínská vláda tak bude mít na konci měsíce jen omezený prostor k manévrování. Naproti tomu ekonomika Spojených států slušně posiluje. Ovšem až na výkyvy způsobené zvyšováním daní na začátku roku, vysokým cenám benzinu způsobenými sezonními vlivy a automatickým škrtům, které začaly platit od 1. března.

Na ceně měkkých komodit, jako je cukr, káva arabica nebo kávové boby, se podepsaly lepší podmínky pro pěstování a taky vyšší nabídka. Slabší výsledky se poté přesunuly i na hlavní plodiny, tedy na kukuřici a pšenici. Následně horší výkonnost a prodeje ze strany investorů zasáhly i vzácné kovy. Ty přitom s nepřízní bojují už několik měsíců. Nikoho tak nepřekvapí, že se na zlato nalepila nejhorší série měsíčních ztrát od roku 1997. A korekce zasáhly i komodity závislé na hospodářském růstu, tzn. například průmyslové kovy a energetiku. Očekávání budoucího růstu a poptávky se totiž až diametrálně liší od současných fundamentů a reality.

Během února zaznamenaly oba hlavní komoditní indexy podobné ztráty. A to i přes to, že pokrývají odlišné spektrum komodit. Ztráty se dotkly všech sektorů, včetně těch zemědělských. Největší rány přitom utrpěly vzácné a průmyslové kovy.

Do černých čísel se během února podařilo dostat jen třem komoditám. Nejlépe si vedl zemní plyn, kterému pomohla chladná americká zima a obecně silnější poptávka. To přispělo ke snížení přebytečných zásob před novou těžební sezonou, která začne už za pár týdnů. A dařilo se i bavlně, jež se zvedla díky vyšší poptávce po amerických dodávkách. Očekává se totiž, že se tamní farmáři brzy přeorientují na výnosnější plodiny, a její nabídka tak klesne.

REKLAMA

Za to nejhorší výsledky hlásí stříbro, které ztratilo přes 10 procent. Dolů ho stáhla všeobecná slabost vzácných a průmyslových kovů. Jeho cena tak v porovnání se zlatem klesla na nejnižší hodnotu od loňského prosince. Zajímavé je přitom to, že stříbro narozdíl od zlata nezaznamenalo žádný úbytek pozic ze strany burzovně obchodovaných produktů (ETP). Spíše naopak – v minulých čtyřech měsících se pozice do záporných vod vůbec nedostaly. Očekávané ozdravení růstu světové ekonomiky totiž stříbru pomohlo, protože si ho investoři vybírali pro dlouhodobější horizont.

Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *