CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

09. 01. 2012

0 komentářů

Komodity rostou – prozatím

 


 

Příští týden se pozornost bude soustředit na rebalancování dvou největších komoditních benchmarků, komoditního indexu Dow Jones -USD (DJ-USB CI) a S&P GSCI. Odhady hovoří o zhruba 250 až 300 miliardách USD, které jsou investovány buď přímo nebo jsou navázány na tyto dva indexy. V následujících týdnech proto může dojít k výrazným přesunům prostředků mezi podkladovými komoditami, které je třeba sledovat.

Rychlý pohled na výkonnostní tabulku z prvního týdne roku 2012 ukáže, že index DJ-USB přidal zhruba 2 procenta především díky energiím a vzácným kovům. Zemědělským komoditám se nedařilo a cena pšenice po silné rally koncem minulého roku podlehla vybírání zisků na obou stranách Atlantiku.

Rebalancování indexů v roce 2012

Vždy v lednu mění oba indexy DJ-USD i S&P GSCI aktuální váhy zastoupení jednotlivých komodit, které tak přizpůsobují původnímu rozložení a připravují  je na další změny. Toto rebalancování zpravidla (ale ne výhradně) spočívá spočívá v prodeji komodit, které si minulý rok vedly nejlépe a nákupu těch, kterým se nedařilo, aby se portfolio vyvážilo na původní úroveň. Tento rok je tu ještě změna navíc, do indexu DJ-USD byla poprvé přidána ropa Brent a zastoupení ropy WTI tak bylo o toto množství sníženo.

Vypořádací cena ze dne 6.ledna určí konečný počet kontraktů, které mají být koupeny a prodány, přičemž se tak bude dít od pondělí 9.ledna do pátku 13.ledna. Každý den bude zrealizován zhruba 20% objem z požadovaného přizpůsobení, přičemž bude použita zavírací cena futures kontraktů toho dne.

Obecně vzato, zemědělské komodity, dobytek a průmyslové kovy se budou kupovat, vzácné kovy a energie prodávat. Vyjímkou je zemní plyn a výše zmíněná ropa Brent. Je možné, že to bude mít pozitivní dopad na cenu cukru, niklu, bavlny, pšenice a zinku, protože odhadované objemy, které budou rebalancovány, tvoří u daných komodit značnou část dostupné likvidity.  Známky toho, že investoři se snaží toto rebalancování předejít, jsme viděli na trhu již ve čtvrtek, kdy cukr klesl o 5,2 procent, nejvíce od září. Fundamentální zprávy způsobily pokles ceny a ten byl ještě umocněn spekulanty, kteří museli zavírat dlouhé pozice.

REKLAMA

Protože index S&P GSCI bude snižovat svoji expozici v ropě WTI ve prospěch ropy Brent a plynového oleje, bude třeba prodat odhadem ropu WTI za 15 miliard dolarů a nakoupit ropu Brent za 5 miliard dolarů. Ačkoliv toto množství není ve srovnání s denními průměrnými objemy výrazné, spustilo v minulém týdnu silnější růst ropy Brent. Spread se rozšířil v uplynulém týdnu ze 3 dolarů na 11 dolarů, což naznačuje, že obchodníci a manažeři fondů, kteří kopírují index DJ-UBS, jsou už v přípravě na rebalancování aktivní….

Výhled pro jednotlivé sektory na rok 2012: Komodity čelí protivětru

První kvartál s největší pravděpodobností bude ve znamení velké nejistoty, protože trh bude hledat odpovědi na mnoho nezodpovězených otázek z roku 2011, zejména na tu nejdůležitější, zdali budeme v roce 2012 čelit globální recesi.

Myslíme, že dolar bude v prvních měsících roku 2012 nadále posilovat, takže růstový potenciál pro hlavní komodity se zdá být omezený.

Vzácné kovy jako zlato a do jisté míry stříbro budou nadále profitovat z pokračující averze k riziku. Podporujícími faktory bude prostředí s negativními výnosy, které nyní pozorujeme u více jak poloviny zemí G20, rostoucí fyzická poptávka ze strany centrálních bank a investoři z rozvíjejících se trhů. Cena se po korekci z roku 2011 stabilizuje a nové investice vyženou cenu během prvního čtvrtletí na cenu 1800 dolarů za unci a později ještě výše.

REKLAMA

Technicky se zlato po korekci nachází těsně nad úrovní svého 200 denního klouzavého průměru na ceně 1634 USD, což signalizuje další růstový potenciál. Pokud by týdenní cena zavřela pod 1545, mohlo by dojít k hlubší korekci.

Základní kovy budou navzdory zhoršujícímu se výhledu na novou nabídku zpočátku roku 2012 pod tlakem díky rostoucím obavám z recese na rozvinutých trzích a díky zpomalení rozvojových trhů. Dlouhodobé vyhlídky jsou však pozitivní, protože nízké ceny povedou k obnovené tvorbě zásob, zejména v zemích jako je Čína.

Zemědělský sektor v roce 2011 klesal díky kombinaci normálního počasí a vyšší úrodě, protože farmáři v reakci na vyšší ceny v sezóně 2010/2011 zaseli rekordní množství. Celkové spekulativní dlouhé pozice, které drží hedžové fondy, klesly na nejnižší úroveň za dva roky, takže spolu s možnými problémy, které může nyní přinést počasí v Severní Americe, vidíme potenciál pro růst cen, zejména u komodit s omezenou poptávkou jako je kukuřice a sojové boby.

Energetický sektor, s vyjímkou amerického zemního plynu, který je v medvědím trhu díky obrovské nabídce břidlicového plynu, zůstane na počátku roku 2012 v pásmu. Dvě největší rizika pro cenu ropy představuje eskalace napětí v oblasti Perského zálivu (Írán a Irák) z pohledu růstu ceny a zhoršení evropské krize z poklesu poklesu ceny.

Ropa Brent by měla najít minimum kolem ceny 95 dolarů a průměrně by se měla v prvním čtvrtletí pohybovat kolem ceny 100 dolarů, než s koncem roku poroste. Jen odvážlivci by v tuto chvíli šli proti riziku toho, že krátkodobě může cena ropy vystřelit nahoru, ale čekejte na zprávy o uvolnění napětí, které mohou odstartovat agresivní výprodej.

Technicky vytváří trendová čára a předchozí maxima rezistenci na 115 dolarech a zářijová a listopadová maxima na 116.40 USD. Podpora je na 111,50 a 110,00 USD.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bude letošní rok rokem kovů?

Letošní rok se může stát rokem kovů. Pozornost se bude upírat hlavně na zlato, stříbro, platinu, měď a aluminium. Vyhlídky na nižší reálné dluhopisové výnosy a pokles nákladů na držbu neúročených pozic podpoří poptávku po drahých kovech, zejména prostřednictvím produktů obchodovaných na burze, kde byli investoři v posledních […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

30. 01. 2024

Jak si povedou komoditní trhy v roce 2024

Uplynulý rok přinesl korekci cen světových komodit, a to i přes pokračování konfliktu na Ukrajině. Změnu nepřinesl ani závěr roku, který byl ve znamení krize na Blízkém východě po říjnovém teroristickém útoku v Izraeli. Ceny komodit až na výjimky, jako je zlato, dále klesaly. Zklamáním roku byly […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *