Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Komodity míří stále dolů. Spekulantům na pokles je hej

Investice 05.11.2012 | 15:04 0 Komentářů

Komoditní trhy vedly světovou ekonomiku z recese až do jara 2011, za sebou zanechaly akcie a také spoustu ostatních finančních aktiv. Od té doby však situace na komoditách není nijak růžová. Komoditní index GSCI, který sleduje 18 nejvíce obchodovaných komodit, klesá od dubna 2011 aktuálně o 16 %, přičemž v červnu to bylo až o 25 % (komentář XTB).

To vše v situaci, kdy hlavní světové akciové indexy ve stejném období rostou. Komodity lépe reagovaly na situaci v globální ekonomice, která se začala v polovině minulého roku zhoršovat. Úspěšnost spekulantů na pokles (short) na komoditních trzích je tak v posledním roce a půl vyšší, než v případě optimistických obchodníků spekulujících na růst (long).

Graf: Vývoj komoditního indexu S&P GSCI od roku 2008

xtb-komodity-pokles

O nic více pozitivní není ani vývoj na komoditních trzích v posledních několika týdnech. Diskuze a schválení třetího kola kvantitativního uvolňování v první polovině září komodity přiblížila k letošním maximům, od té doby jsme však svědky setrvalého poklesu. Jen za poslední měsíc klesá 20 z 27 námi sledovaných komodit, propady některých komodit se dokonce blíží, nebo už přesáhly hranici 10 % (stříbro, paládium, platina, hliník, měď, olovo, nikl, cín, zinek, benzín, káva, cukr).

Optimismu nepřidávají ani růstové pozice velkých spekulantů, které v minulém týdnu poklesly nejvíce od počátku července. Negativní je také aktuální posilování amerického dolaru na hlavních měnových párech, které komoditám ubírá růstový apetit. Příliš bujarý není ani výhled dalšího vývoje, který se bude opět odvíjet od nabídky a poptávky po komoditách v globální ekonomice. Přes určité zlepšení situace v Číně a USA v posledních týdnech se zatím nezdá, že by globální hospodářství dospělo k obratu. Pokračování propadu by tak nemuselo mít dlouhého trvání, důvodů k růstu však zůstává pomálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.