Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Komodity: Averze k riziku versus relativní síla

Dvacet nejvíce obchodovaných komodit (mimo cukr) vykázalo minulý týden pokles. V čele stojí měď a zemní plyn s poklesy o 8,8 % a 10,8 % (Ole Sloth Hansen, komoditní stratég Saxo Bank).

Rally na dolaru pokračuje a z posilování primárně vůči euru se stalo posilování širší, dolarový index od svých lednových minim posílil o 4 %. Spekulace na další oslabení eura dosáhly podle Komise pro obchodování s komoditami ve Washingtonu nejvyšších úrovní od září 2008. Dvoutýdenní indikátor relativní síly zároveň zůstává pod hodnotou 30, což indikuje, že trhy jsou přeprodané a jsou zralé na otočku.

Americká nezaměstnanost bude v pátek 5.2. hlavní událostí, kterou budou obchodníci sledovat a ve které budou hledat známky oživování ekonomické aktivity v USA.

Ropa Crude oil poklesla v lednu poprvé za 6 měsíců díky kombinaci nepříznivých zpráv, které tlačily cenu dolů. Čínská snaha o omezení půjček v kombinaci s obavami o to, zda je nárůst poptávky v rozvinutých ekonomikách dostatečný, vedly k útěku od rizika. Díky tomu se od svých maxim vzdálily i akciové trhy.

Rostoucí trend v případě ropy s dodáním v dalších měsících je stále růstový v případě, že se cena udrží nad 71,50 USD. Při prolomení se dá očekávat delší období konsolidace a pohybu do strany. Celý energetický sektor je nyní v přeprodaném pásmu. Spekulativní dlouhé pozice (spekulace na růst), které vyvíjely na tento sektor v uplynulých týdnech tlak, jsou dále zavírány a to vše dohromady zvyšuje pravděpodobnost otočky.

Technickou support úroveň při prolomení 71,50 USD představuje 200denní klouzavý průměr na 70 USD a potom prosincové lokální minimum na 68,60 USD. Krátkodobá rezistence se naopak nachází na ceně 75 USD.

Měď byla hlavní komoditou, která loni těžila z čínské poptávky. Nyní díky sílícímu dolaru a čínským restrikcím půjček přišla o hlavní podporu svého růstu a za leden si připsala nevyšší pokles od prosince 2008.

Z technického pohledu byly důležité úrovně podpory dosaženy a prolomeny. Pokles High Grade mědi s dodáním v březnu pod úroveň 300 USD bude signalizovat prostor k dalším poklesům a to na minima ze září 2008, na 265 USD. První rezistenci představuje 100denní klouzavý exponenciální průměr na ceně 307,70 USD a pak následuje rezistence na ceně 327,50 USD.

Zlato stejně jako ostatní komodity trpí rostoucí averzí k riziku. Navíc George Soros a Nouriel Roubini začali mluvit o možné bublině na zlatu, což investory k nákupům také nepodpořilo.

Rostoucí trend na zlatě trvá už rok a support úroveň na ceně 1070 USD byla otestována a vypadá pevně. Tento týden bude důležitý, prolomení této úrovně směrem dolů by totiž naznačovalo další možnosti poklesu a to až k hranici 1000 USD. Naopak směrem nahoru je třeba, aby cena zlata překonala 1105 USD, aby se nervozita na tomto trhu zmírnila.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.