Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Komoditní ohlédnutí za rokem 2011 plus výhled na 2012 od SaxoBank

Banky 21.12.2011 | 11:06 0 Komentářů

V roce 2012 by se dobře mělo vést zlatu, ale i stříbru. Říká to ve svém komentáři Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank.

Kterým komoditám se v roce 2011 dařilo a proč?
V roce 2011 si z komodit nejlépe vedlo mladé hovězí, zlato a ropa Brent. Cena mladého hovězího rostla díky nedostatku masa, protože velmi suché léto vedlo k větší porážce než obvykle. Masný sektor také těžil z defenzivní povahy, kterou vykazuje během ekonomického zpomalení. Zlato rostlo velmi prudce během první poloviny roku, ale tyto zisky neudrželo a celkový nárůst byl slabší než v roce 2010, kdy přidalo 25 procent. Energetický sektor byl také silný, dobře si vedla zejména ropa Brent, především díky přerušení dodávek v důsledku konfliktu v Libyi začátkem roku.

Které komodity si v roce 2011 vedly špatně a proč?
Nejhůře si v roce 2011 vedly emise CO2, bavlna a kakao. Ceny emisí CO2 klesaly v důsledku pokračujícího ekonomického zpomalení v Evropě, což vedlo ke snížení poptávky po energiích. Na trhu panoval převis povolenek, který zpochybnil celý systém evropských emisí a vyvolal otázky, zda Evropa je schopna emise snížit. Bavlně se také nedařilo, protože ekonomické zpomalení zasáhlo negativně poptávku, takže továrny v Číně a další velcí výrobci snižovali produkci. Trh s kakaem se v roce 2011 přehoupl ze stavu, kdy očekával nedostatek zásob, do jejich přebytku, protože silná produkce z pobřeží Slonoviny a Ghany se setkala díky hospodářskému zpomalení se sníženou poptávkou v Evropě a ta představuje pro kakao největší trh.

Po čem byla v roce 2011 nejvyšší poptávka?
Po zlatě. Poptávka prostřednictvím fondů ETF vzrostla o 7 procent čili o 159 metrických tun na celkem 2345 metrických tun. K velkým kupcům se zařadily centrální banky, což je trend, který by měl pokračovat i v roce 2012.

Které komodity mají nejvyšší růstový potenciál v roce 2012?
Projekce růstu cen komodit pro rok 2012 se díky ekonomickému zpomalení nadále snižují. Dobře by si mělo v následujících měsících vést zlato a v menší míře také stříbro. Za pozornost budou stát také trhy, kde je omezená nabídka, tedy kukuřice, sojové boby, ropa a měď.

Jaké faktory budou mít v roce 2012 na ceny komodit největší vliv?
Zda se ekonomické zpomalení případně recese rozšíří z Evropy i do dalších regionů,
geopilitikcé riziko (Írán),
zda se Čína vyhne výraznému zpomalení hospodářského růstu,
počasí na severní polokouli, kde významnou roli bude opět hrát fenomén La Nina.

Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.