Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Komise se nesešla. Důchodci si tak nepřilepší

Penze 03.06.2016 | 09:17 0 Komentářů

Návrh na vyšší valorizaci důchodů neprošel. Na čtvrteční hlasování dorazily totiž z 21 členů pouhé dvě třetiny. Důchodci si tak v dohledné době rozhodně nepřilepší.

Návrhem komise bylo používat do valorizačního vzorce místo všeobecné inflace ‚důchodcovskou‘ inflaci. Na základě této inflace by důchody v budoucnu mohly růst rychleji. Druhým návrhem bylo zrychlení valorizace a to místo třetiny růstu reálných mezd by se započítávala celá polovina.

Diskuze se točila i okolo výhodnění matek pečujících o více dětí. Celková doba pojištění by se jim do důchodu započítala až čtyři roky za každé dítě zvlášť. Nyní se jim započítává pouze jednou a to od okamžiku narození dítětě do doby než se nejmladší dítě podaří dostat do školky nebo se o něj jinak postarat a vrátit se do práce.

Jsou to otázky, které se týkají případných změn v daňové soustavě, v soustavě nepojistných sociálních dávek. Potřebujeme, aby nám politici nabídli opěrné body, na jejichž základě bychom věděli, s jakými zdroji můžeme počítat a promítnout to do výdajů na důchody,“ říká Martin Potůček, sociolog a předseda důchodové komise.

Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.