Pátek 22. března. Svátek má Leona.

Komentář Tomáše Prouzy k dluhům českých domácností

Léto bohužel přináší další růst nesmyslného zadlužování a lidé si půjčují i na tak pochybné věci, jako jsou dovolené v zahraničí. Půjčka na dovolenou je přitom jedním z nejhorších nápadů – za týden radosti lidé zaplatí rokem tvrdého splácení. Komentář Tomáše Prouzy ze společnosti Partners

 Poslední dobou také roste tlak finančních institucí na prodej dalších úvěrů klientům, často téměř za jakoukoliv cenu a bez ohledu na to, že další půjčka je pro klienty nevhodná a velmi riziková. 

Nezodpovědné zadlužování často umožňuje i to, že stát zcela rezignoval na ochranu lidí před úvěrovými žraloky, kteří žijí z nízké finanční gramotnosti klientů. Kdyby stát investoval do vzdělávání lidí a zároveň vyžadoval, aby se na smlouvách vedle RPSN (což je sice užitečný údaj, ale téměř nikdo neví, co vyjadřuje) povinně uváděla také celková zaplacená částka, řada lidí by si nebezpečné úvěry rozmyslela.

To, že stát zavírá oči před rostoucím zadlužováním obyvatel, může vyústit v závažný sociální problém, nikdo ale zřejmě nemá chuť tuto situaci řešit.

Autor: Tomáš Prouza, ředitel pro bankovní služby, média a regulaci, člen představenstva společnosti Partners

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.