CZK/€ 25.210 -0,20%

CZK/$ 23.417 +0,05%

CZK/£ 30.313 -0,18%

CZK/CHF 26.850 +0,25%

31. 10. 2024

0 komentářů

Komentář: Milý forinte, jsi v emerging markets nejslabší a tak máš padáka!

 

Je to už nějakou dobu, co byly středoevropské trhy konfrontovány s nějakou finanční krizičkou, která byla živena nákazou zvenčí. Při pohledu na volný pád forintu a na ztráty maďarských vládních dluhopisů to vypadá, že se nám jedna taková finanční mini-krize rozjíždí před očima, přičemž implikace pro obdobná aktiva v regionu (CZK, PLN či třeba polské vládní dluhopisy) nemohou být jiné než negativní. Odkud tedy nepříjemný vítr do regionu fouká?

Loading



 

Zjevně ze Západu. V pozadí všeho jsou rostoucí dolarové úrokové sazby, což jednak souvisí s konjunkturálně silnými daty v USA a jednak s americkými volbami. Ty se aktuálně (alespoň podle sázkových kanceláří) ubírají směrem ke scénáři, kdy by mohl zvítězit Donald Trump, a celý Kongres by mohla ovládnout Republikánská strana. To by v praktické hospodářské politice USA mohlo znamenat nejen uvalení plošných cel (ve výši 10-20 %) na importy do Ameriky, ale především dodatečnou fiskální expanzi vyvolanou daňovými škrty, které by republikáni díky plošnému vítězství neměli mít problém prosadit.

Silná data, zvýšení cel a fiskální expanze je samozřejmě jasný proinflační vzkaz pro Fed, který může již v prosinci dost zásadně revidovat směrem vzhůru svoji úrokovou strategii pro roky 2025 a 2026. Dlouhé dolarové úrokové sazby však nerostou jen kvůli strachu z jestřábího pivotu Fedu, ale pochopitelně z hrozby rychlejší akumulace amerického vládního dluhu (k tomu více zde)

Celkově se tedy jedná o velmi nepříjemný mix makroekonomických faktorů, který musí iritovat zranitelné měny v emerging markets. Trh si aktuálně vyhlédl dvě – maďarský forint a mexické peso. Mexická a maďarská ekonomika mají sice na první pohled jen pramálo společného, ale přece jenom existují důvody, proč je spekulanti vložili do stejného košíku a jejich měny prodávají.

Zjednodušeně řečeno jde o velmi otevřené a fiskálně nekonsolidované ekonomiky (rozpočtový deficit na úrovni 5 % HDP), kterým v jejich situaci nebudou svědčit ani obchodní války, ani výrazný nárůst globální rovnovážné úrokové míry. Peso a forint v takové konstelaci mohou být považovány za nejslabší kusy uvnitř stáda měn z emerging markets, spekulanti proti nim otevírají krátké pozice, což jim zlevňuje rostoucí dolarové sazby.

REKLAMA

Forint a peso tak jsou den ode dne slabší a kurzy měnových párů EUR/HUF a USD/MXN si udržují perverzně vysokou korelaci (0,84). Tento stav však nebude trvat věčně – Mexiko je přece jenom v Latinské Americe a Maďarsko ve střední Evropě.

Je jasné, že rozuzlením této podivné tržní konstelace budou americké volby a na ně hned navazující zasedání Fedu. Zbývá šest dní…

Autor: Jan Čermák, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *