CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

21. 10. 2021

1 komentář

Komentář ke schválení novely snižující DPH u energií na nulu

 

Nejhorším nápadem, jak řešit nejrůznější krize, vždy byly rychlé nepromyšlené politické zásahy do daňového systému. Nejsou totiž cílené na ty, kteří jsou situací nejvíce postiženi a navíc vnášejí do daňového systému chaos.

Loading



 

Nulová sazba DPH se v peněženkách spotřebitelů v příštích dvou měsících většinou neprojeví, protože platí pevně stanovené zálohy a rozdíl na dani pocítí až při vyúčtování spotřeby a záloh za zúčtovací období. Tato úspora navíc zcela nepřípadně přistane i v domácích rozpočtech rodin, které se zatím těší z fixovaných cen a žádné drama se u nich neodehrává. Zato těžce zkoušený státní rozpočet dostane další bolestivou ránu.

Návrh na legislativní osvobození od DPH pro celý příští rok je pak vykalkulovaná politická poťouchlost. Z hlediska příjmů státního rozpočtu i systému DPH je to pro zodpovědně uvažující ekonomy nepřijatelný nápad. Vládní strana to jistě dobře ví a jen si při přechodu do opozice připravuje prostor pro populistické nálepkování svých nástupců, kteří budou po zamítnutí návrhu takové zákonné úpravy označováni za antisociální sílu.

Velkou slabinou manipulace se zdaněním energií je její rozpor s harmonizovanými pravidly DPH v Evropské unii. Bude tudíž velmi pravděpodobně nutné zaplatit do rozpočtu unie příspěvek 0,3 % vypočtený v souladu s nařízením Rady č. 1553/89 i z této nevybrané daně.

Sociální potíže vyvolané zdražením energií by měl stát řešit standardními prostředky, tedy podporou směřovanou k těm nejpotřebnějším. Svět vstupuje do těžkého ekonomického období a od žádného státu nelze rozumně očekávat, že bude mít dostatek zdrojů na sanování poklesu životní úrovně všech svých občanů.

REKLAMA

Autor: Vlastimil Sojka, daňový poradce a jednatel společnosti KODAP

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • VlK

    22 října, 2021

    „Tato úspora navíc zcela nepřípadně přistane i v domácích rozpočtech rodin, které se zatím těší z fixovaných cen a žádné drama se u nich neodehrává.“
    Takže dle pana jednatele by bylo lepší co? Odměnit jen ty, co sedli na lep např. BE? A ti, co z důvodu konzervativnosti nebo jistoty platí zvýšené ceny např. dominantních dodavatelů roky by měli být diskriminováni?

    Odpovědět