CZK/€ 23.660 -0,25%

CZK/$ 21.748 -1,15%

CZK/£ 26.728 -0,93%

CZK/CHF 23.735 -0,34%

21. 10. 2021

1 komentář

Komentář ke schválení novely snižující DPH u energií na nulu

 

Nejhorším nápadem, jak řešit nejrůznější krize, vždy byly rychlé nepromyšlené politické zásahy do daňového systému. Nejsou totiž cílené na ty, kteří jsou situací nejvíce postiženi a navíc vnášejí do daňového systému chaos.

Loading 

Nulová sazba DPH se v peněženkách spotřebitelů v příštích dvou měsících většinou neprojeví, protože platí pevně stanovené zálohy a rozdíl na dani pocítí až při vyúčtování spotřeby a záloh za zúčtovací období. Tato úspora navíc zcela nepřípadně přistane i v domácích rozpočtech rodin, které se zatím těší z fixovaných cen a žádné drama se u nich neodehrává. Zato těžce zkoušený státní rozpočet dostane další bolestivou ránu.

Návrh na legislativní osvobození od DPH pro celý příští rok je pak vykalkulovaná politická poťouchlost. Z hlediska příjmů státního rozpočtu i systému DPH je to pro zodpovědně uvažující ekonomy nepřijatelný nápad. Vládní strana to jistě dobře ví a jen si při přechodu do opozice připravuje prostor pro populistické nálepkování svých nástupců, kteří budou po zamítnutí návrhu takové zákonné úpravy označováni za antisociální sílu.

Velkou slabinou manipulace se zdaněním energií je její rozpor s harmonizovanými pravidly DPH v Evropské unii. Bude tudíž velmi pravděpodobně nutné zaplatit do rozpočtu unie příspěvek 0,3 % vypočtený v souladu s nařízením Rady č. 1553/89 i z této nevybrané daně.

Sociální potíže vyvolané zdražením energií by měl stát řešit standardními prostředky, tedy podporou směřovanou k těm nejpotřebnějším. Svět vstupuje do těžkého ekonomického období a od žádného státu nelze rozumně očekávat, že bude mít dostatek zdrojů na sanování poklesu životní úrovně všech svých občanů.

REKLAMA

Autor: Vlastimil Sojka, daňový poradce a jednatel společnosti KODAP

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • VlK

    22 října, 2021

    „Tato úspora navíc zcela nepřípadně přistane i v domácích rozpočtech rodin, které se zatím těší z fixovaných cen a žádné drama se u nich neodehrává.“
    Takže dle pana jednatele by bylo lepší co? Odměnit jen ty, co sedli na lep např. BE? A ti, co z důvodu konzervativnosti nebo jistoty platí zvýšené ceny např. dominantních dodavatelů roky by měli být diskriminováni?

    Odpovědět