Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Komentář k odhadům HDP ve 4Q08

Horší očekávané výsledky HDP ve 4Q08 (podobné snížení temp růstu
v předchozích třech čtvrtletích) posilují riziko, že souhrnné efekty propadu zahraniční poptávky by se v letošním roce mohly promítnout do poklesu HDP kolem 3 % a velký růstový potenciál se zatím nerýsuje ani pro rok 2010. (komentář Vojtěcha Bendy, ING Wholesale Banking)

Východisko:
Český statistický úřad revidoval dolů svůj dříve uveřejněný odhad poklesu HDP ve 4Q08
z -0,6 % na -0,9 % a zhruba o 0,3pp snížil také meziroční tempo růstu HDP v předchozích třech čtvrtletích. Tempo růstu HDP za celý rok 2008 se tak snížilo z 3,5 % na 3,1 %.

Východisko: Podle ČSÚ jediný významný kladný příspěvek k HDP přišel ze spotřeby domácností (+1,2pb), která se v posledním čtvrtletí loňského roku zvýšila o 2,6 %, údajně kvůli nadprůměrnému růstu výdajů za potraviny, telekomunikační služby, osobní auta a pohonné hmoty. To však nejde moc dobře dohromady s již dříve zveřejněným meziročním poklesem maloobchodních tržeb v závěrečném čtvrtletí 2008 o 4 % (z čehož prodeje aut meziročně propadly o 12,3 % a prodej potravin klesl o 2,2 %). Ekonomický růst ve 4Q08 podle očekávání stáhl dolů zahraniční obchod s negativním příspěvkem k HDP -1,1pb. Fixní investice si zachovaly mírně kladné tempo (0,3 %), které bylo výsledkem protisměrného působení růstu investic do strojů a zařízení a naopak prudkého poklesu bytové výstavby.

Analytik Vojtěch Benda: Horší očekávané výsledky HDP ve 4Q08 (podobné snížení temp růstu
v předchozích třech čtvrtletích) posilují riziko, že souhrnné efekty propadu zahraniční poptávky by se v letošním roce mohly promítnout do poklesu HDP kolem 3 % a velký růstový potenciál se zatím nerýsuje ani pro rok 2010 (předpokládaný růst HDP by neměl přesáhnout 1 %). Analytický tým ING v minulém týdnu zvýšil prognózu ekonomického poklesu eurozóny v roce 2009 z -2,3 % na -2,8 % a jen nepatrný růst (kolem 0,4 %) je očekáván na rok příští. Pokud by se naplnil tento scénář, nelze čekat zásadní oživení domácí exportní aktivity (spíše stagnaci či další pokles) a s tím spojené omezení investiční aktivity. Nezaměstnanost v únoru vyskočila na 7,4 % a další růst směrem k 9 % lze velmi pravděpodobně očekávat v průběhu roku. Vzhledem k předpokládanému poklesu zaměstnanosti, výraznému zpomalení růstu mezd (hlavní a pravděpodobně jediný kladný příspěvek lze očekávat od zvýšení mezd ve veřejném sektoru o cca 6,7 %) a také k pravděpodobně vyššímu sklonu k úsporám (v podmínkách rostoucí ekonomické nejistoty) nevykáže kladné tempo nejspíš ani soukromá spotřeba. Jedinou složkou s případným kladným příspěvkem k růstu HDP by tak pravděpodobně zůstaly vládní výdaje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.