Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Kolik vydělal váš penzijní fond? Málo, ale inflaci porazil

Investice 07.04.2015 | 06:28 0 Komentářů

Penzijní společnosti loni svůj hlavní úkol zvládly. Úspory na důchod pro více jak 4,5 milionu lidí bez výjimky zhodnotily.

Kolik vydělal váš penzijní fond? Málo, ale inflaci porazil

Praha – Výnosy transformovaných penzijních fondů, v nichž si spoří více než 4,5 milionu lidí, loni kopírovaly celý finanční trh a meziročně se propadly. Protože ale v roce 2014 výrazně klesla také inflace (na 0,4 procenta), mohou všechny penzijní společnosti hlásit, že svůj hlavní úkol u penzijního připojištění zvládly – úspory na důchod totiž reálně zhodnotily.

Na nejvyšší zhodnocení za loňský rok se mohou těšit klienti penzijních společností Allianz a České pojišťovny, pod níž spadají také dříve uzavřené smlouvy o penzijním připojištění s Generali. „Připsáno na účty našich klientů je 1,64 procenta,“ řekl online deníku Aktuálně.cz mluvčí Allianz Václav Bálek. Penzijní společnost České pojišťovny oznámí přesný výsledek až po valné hromadě na konci dubna, bude ale podobně vysoký jako u Allianz. „Bude to nad 1,6 procenta,“ říká mluvčí Petr Brousil.

Oproti předloňskému tedy nejlepší výsledek transformovaného penzijního fondu spadl o 0,65 procentního bodu, když předloňský premiant – Axa penzijní společnost – připsal za rok 2013 výnos 2,29 procenta. Kolik Axa připíše za loňský rok, oznámí také až na konci dubna, nicméně odhad společnosti Broker Trust na základě hospodářského výsledku za rok 2014 mluví o 1,3 procenta.

Nejhorší výsledek za rok 2014 – ve výši 0,7 procenta – zaznamenal transformovaný fond české penzijní společnosti Conseq, která v roce 2013 převzala klienty penzijního fondu Aegon. I tento výnos ale stačil na inflaci, po jejím odečtení dosáhne reálné zhodnocení za loňský rok u Consequ 0,3 procenta. O rok dříve přitom na inflaci nestačil penzijní společnosti České spořitelny ani výnos ve výši 1,3 procenta, spotřebitelské ceny v roce 2013 totiž rostly o 1,4 procenta.

Přesný výsledek za rok 2014 už oznámily také penzijní společnosti z velkých bankovních skupin – z ČSOB připíše 1,4 procenta, z Komerční banky 1,35 procenta. Penzijní společnost České spořitelny přesný výsledek oznámí také až na konci dubna. „Bude se pohybovat velmi blízko hodnotě 1,4 procenta,“ říká Pavla Kozáková z tiskového oddělení České spořitelny.

Výnosy transformovaných fondů (bývalé penzijní připojištění) za rok 2014

Penzijní společnost 2014 2013
Allianz 1,64 % 1,6 %
České pojišťovny (+Generali) nad 1,6 %; přesný výsledek bude na konci dubna 2,1 %
ČSOB 1,4 % 1,7 %
České spořitelny kolem 1,4 %; přesný výsledek bude na konci dubna 1,3 %
Komerční banky 1,35 % 1,44 %
Axa 1,3 % podle odhadu Broker Trust; přesný výsledek bude na konci dubna 2,29 %
NN (dříve ING) 1 % podle odhadu Broker Trust; přesný výsledek bude začátkem května 1,41 %
Conseq 0,7 % 2,17 %
Inflace 0,4 % 1,4 %

Větší výnos? Zkuste účastnický fond

Kdo má u penzijních fondů zájem o vyšší výnos, může zvážit přestup z transformovaného fondu do účastnického. U účastnických fondů se totiž zhodnocení za loňský rok pohybovalo mezi 1,6 až 13,2 %, podle rizikového zaměření fondu.

Je ovšem třeba myslet na to, že nové fondy už nenabízejí garanci nulového zhodnocení ani výsluhovou penzi jako fondy transformované. Nárok na výplatu naspořených peněz v nich také vzniká později – až s důchodovým věkem. Na druhou stranu nabízejí právě možnost vyššího zhodnocení peněz.

„Každý klient by tak dle svého věku a priorit měl pečlivě zvážit, zda se mu přestup vyplatí. Některým lidem, kterým například zbývá pár let do výsluhové penze či starobní penze, se to většinou nevyplatí. Jiným, kteří mají ještě dlouhá léta do penze a neovlivní je uvedené nevýhody spojené s přestupem, lze přestup z transformovaného fondu do některého z účastnických fondů s možností volby odpovídající investiční strategie jistě doporučit,“ říká Dušan Šídlo, analytik Broker Trust.

Změny od roku 2013

Od roku 2013 spustila vláda Petra Nečase hlavní část své důchodové reformy. Ta vedle zavedení druhého pilíře (který současná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL zruší) změnila i pravidla penzijního připojištění – třetího pilíře.

Penzijní připojištění se starými podmínkami se „prodávalo“ jen do konce listopadu 2012. Celkový počet smluv v tomto systému na konci roku 2014 činil 4 557 812. Fondy se starými podmínkami se „zakonzervovaly“ v takzvaných transformovaných fondech.

Nový systém penzijního připojištění už nenabízí garanci nezáporného zhodnocení, úspory se tedy mohou i znehodnotit. Na druhé straně tím však skončilo omezení, které fondům bránilo v odvážnějším investování a – teoreticky – v možnosti vyššího zhodnocení úspor. Lidé si nyní mohou vybrat z různých investičních strategií.

Pro nové i staré fondy (smlouvy) se změnil systém vyplácení státního příspěvku. Zatímco ještě v roce 2012 bylo možné získat minimální příspěvek ve výši 50 korun už za vklad 100 korun měsíčně, od roku 2013 se hranice vkladu pro získání minimálního příspěvku zvýšila na 300 korun. Zároveň s tím ale vzrostla také výše minimálního i maximálního státního příspěvku.

Při měsíční úložce v rozmezí od 300 do 999 korun státní podpora nově činí 90 korun plus 20 procent z částky přesahující 300 korun. Za tisíc a více korun pak od státu získáte 230 korun. Dříve bylo maximum sice možné získat už při úložce ve výši 500 korun, ale jeho výše činila 150 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.