Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Kolik byste byli ochotni zaplatit za akcii, která se líbí Buffetovi?

Tajemná akcie, kterou se v této analýze zabýváme, vykazuje za uplynulých osm let celkový růst zisku na akcii ve výši 14 procent a dividenda je vyšší o 32 procent (viz tabulka 1). (Komentář SaxoBank)

Dividendový výnos této firmy přesahuje v současné době 3 procenta. Společnost disponuje hotovostí ve výši 25 procent své tržní kapitalizace. Zisky jsou velmi stabilní a firma má monopol na jeden ze svých hlavních produktů. Ačkoliv historická výkonnost není dobrým indikátorem budoucí výkonnosti, je někdy dobrým indikátorem schopnosti managementu.

Kolik byste byli ochotni za tuto společnost zaplatit?

Kolik byste za akcie zaplatili, kdyby se obchodovaly s poměrem P/E (cena/zisk na akcii) ve výši 20, 15 nebo 10? A kolik byste byli ochotni zaplatit, kdybych vám řekl, že se tato akcie líbí investičnímu magnátovi Warrenovi Buffetovi, který si tuto akcii ale kvůli vztahu s insiderem této společnosti koupit nemůže?

Akcie se aktuálně obchoduje na úrovni P/E ve výši 9, což vypadá velmi rozumně. Další důvod, proč je akcie zajímavá, je fakt, že za uplynulých 10 let moc nevybočovala z obchodního pásma ve 20-30 USD. Profesionální investoři ji považují za “mrtvou akcii”, protože se zkrátka moc nehýbe. A ačkoliv většina investorů spící akcie ve skutečnosti nemá ráda, moudří investoři by měli, protože jde o akcie, na než většina pravděpodobně zapomněla.

 

Ups…téměř upadl v zapomnění

A o které firmě je tedy tato analýza? Nejedná se o nikoho menšího, než o továrnu na hotovost zvanou Microsoft. A ačkoliv není v tuto chvíli znám katalyzátor, který by cenu akcie poslal výše s vyjímkou rozrůstání obrovského množství hotovosti, není znám ani katalyzátor, který by měl cenu akcie stlačit níže. Dokud tedy bude ziskovost Microsoftu růst, je to akcie, která by měla svým držitelům dělat radost.

Zde je report Microsoftu pro ty investory, kteří se zajímají o fundament. Mimo další informace ukazuje budoucí očekávaný růst společnosti. Report je k dispozici v nabídce Saxo Bank Equity Research.

Matt Bolduc, akciový analytik Saxo Bank

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.