Pondělí 23. listopadu. Svátek má Klement.

Kofola navrhne snížení základního kapitálu, chce zachovat dividendovou politiku

Investice 13.07.2018 | 16:53 0 Komentářů

Kofola ČeskoSlovensko zveřejnila pozvánku na řádnou valnou hromadu, jež se bude konat 13.8. 2018 v Ostravě. Jedním z bodů valné hromady je návrh na snížení základního kapitálu společnosti z 2,23 mld. Kč na 1,11 mld. Kč. To má proběhnout především snížením jmenovité hodnoty akcií ze 100 Kč na 50 Kč.

Uvolněné prostředky (1,1 mld. Kč) budou převedeny mezi ostatní a zvláštní kapitálové fondy. Společnost uvádí, že cílem je pokračování ve výplatě dividendy. Management totiž nevylučuje, že dojde ke ztrátě z přecenění polské dceřiné společnosti HOOP Polska, a vzniklá účetní ztráta by znemožňovala vyplácení dividendy ze zisku. Uvolnění prostředků ze základního kapitálu má firmě umožnit „ pokračovat ve stávající dividendové politice“.

Očekáváme, že návrh bude na valné hromadě přijat, a zprávu hodnotíme jako mírně pozitivní. Připomínáme, že Kofola naposledy vyplatila dividendu 16,2 Kč/akcie, což znamená při současné tržní ceně 303 Kč hrubý dividendový výnos 5,3 %. Vyjádření v pozvánce na valnou hromadu naznačuje, že by dividenda v podobné výši mohla pokračovat.

Domníváme se, že příslib v pokračování dividendy může mít rovněž za cíl podpořit cenu akcie v případě, že by akcionář CED Group nabídl k prodeji další část svého podílu. CED Group plánoval v květnu prodat celý svůj akciový podíl 21 %, ale nakonec upsal pouze 8,5 % za cenu 270 Kč/akcie, tj. s diskontem 26 % k předchozí tržní ceně. Příslib dividendy může zatraktivnit akcii pro případné kupce.

Pavel Ryska, analytik J&T BANKA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.