Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Koalice se dohodla. Chce rozdávat, ale neví, kde na to vezme

Investice 13.12.2013 | 09:37 0 Komentářů

Koaliční strany se dohodly na koaliční smlouvě. Strany slibují spoustu zvýhodnění, ale neuvádějí, kde na vyšší výdaje chtějí vzít.

Rámcově koaliční smlouva obsahuje zrušení většiny poplatků ve zdravotnictví, z nichž zůstane jen 90 Kč za záchrannou službu, snížení DPH pro nezbytnou kojeneckou výživu, knihy a ve zdravotnictví a daňovou slevu na druhé a další děti. Nebude zavedena minimální daň pro živnostníky, naopak důchodci získají zpět daňovou slevu.

„Sociálně potřební zaměstnanci“ by mohli dostat odpuštění platby sociálního pojištění. To jde proti jinému kroku, v němž se koalice dohodla, že „zastaví vyvádění prostředků z průběžného důchodového systému“, z čehož není zřejmé, jak se v konečném důsledku postaví ke 2. pilíři, který Sociální demokracie chce zrušit.

Otazník ale visí nad zdroji, z nichž chce koalice své sliby naplnit. Zatím nezavede sektorovou daň, kterou si nechá v záloze. Chce sice šetřit na provozu jednotlivých ministerstev, ale tam uspoří podle svých výpočtů mezi 5 – 7 mld. Kč. Opakuje zlepšení výběru daní, o což se podle svých slov pokoušely i předchozí vlády bez většího úspěchu.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.