Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Klienti směnáren získají možnost odstoupit od transakce do tří hodin od směny

Banky 14.11.2018 | 16:47 0 Komentářů

Sněmovna schválila novelu zákona o směnárenské činnosti. Zákazníci směnáren budou moci od transakce ve směnárnách odstoupit až do tří hodin od výměny peněz. V případě směnárenských automatů bude lhůta až tři pracovní dny.

Případným spekulacím má předejít opatření, které možnost odstoupení od směny omezuje na částky do tisíce eur. Novela zároveň zavádí možnost odstoupit i od doplňkové služby, pokud takovou službu směnárna v souvislosti se směnou poskytne.

„Tato novela vyřeší velice nepřijatelné praktiky, které některé směnárny, zejména na území města Prahy, provozovaly,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová.

V původním návrhu vlády byla lhůta stanovena na dvě hodiny. Na návrh Patrika Nachera ale poslanci lhůtu prodloužili.  „Já jsem podpořila ten návrh (prodloužit lhůtu) ze dvou hodin na tři hodiny, protože mi to dává smysl. Někdo může přijít skutečně v pátek na konci pracovní doby a může mít problém, tak aby ještě v pondělí měl možnost odstoupení,“ dodala Alena Schillerová.

Novela se ale nelíbí Asociaci směnáren, která ji považuje za nesystémovou. Proti návrhu se ohrazuje i Česká bankovní asociace s tím, že ohrozí poskytování směnárenských služeb v bankách. Banky totiž přijde úprava IT systému zpracovávajících směnárenské operace až na desítky milionů korun.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.