Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Klient směnárny má od 1. dubna právo na storno do tří hodin od transakce

Investice 29.03.2019 | 14:22 0 Komentářů

Na začátku dubna začne platit novela zákona o směnárenské činnosti. Ta by měla posílit postavení klienta směnárny. Nejdůležitější změnou je, že klient může transakci stornovat do tří hodin od provedení odchodu. ČNB k této příležitosti spouští webové stránky.

„Největším přínosem novely je z mého pohledu zvýšení transparentnosti směnárenského obchodu. Věřím, že směna peněz bude nově fungovat tak jednoduše, jako když si jedete natankovat na benzinovou pumpu.  Zákazníci směnáren navíc veškeré informace o svých právech najdou na nové webové stránce ČNB, jejíž adresa bude uvedena na každém dokladu o provedení směnárenského obchodu,“ říká viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký.

Nejvýznamnější změny, které novela zákona o směnárenské činnosti přináší:

  • Zavedení práva klienta na storno směnárenského obchodu a případné doplňkové služby, a to do 3 hodin od jeho provedení.

  • Zavedení povinnosti informovat zájemce o možnosti storna prostřednictvím kurzovního lístku a dokladu o směně a dále zveřejněním adresy webové podstránky ČNB https://www.cnb.cz/exchangena vydaném dokladu.

  • Zákaz uveřejňování konkrétních VIP kurzů (výhodnějších kurzů) v provozovnách.

  • Zákaz účtování poplatku za směnu (příslušný poplatek musí být již zakalkulován v kurzech měn), s výjimkou např. směny mincí nebo šeků.

  • Zrušení předsmluvní informace u obchodů do 1 000 EUR.

Zdroj: ČNB, Tisková zpráva ČNB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.