Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Klesající brazilský reál může poslat kávu i cukr dále do hlubin

Investice 06.06.2013 | 17:36 0 Komentářů

Káva i cukr patří mezi nejvíce klesající komodity v tomto roce. Od počátku roku ztratily v pořadí 11,3 % a 16,2 % a obchodují se na mnohaletých minimech. Za poklesem stojí velmi dobré podmínky pro pěstitele těchto komodit v Brazílii, která je jejich největším světovým producentem (komentář XTB).

K jejich oslabování přispívá brazilská měna reál, která se zvláště v posledních týdnech ocitla na páru s dolarem pod silným tlakem. K americkému dolaru ztrácela jen během minulého měsíce až 7,5 % a obchodovala se nejníže od května 2009. Klesající brazilská měna zlevňuje exporty a dále tlačí na už tak nízké ceny těchto komodit v dolarovém vyjádření.

xtb-brasil-real

Produkce kávy by letos měla dosáhnout historických rekordů nízkého produkčního cyklu. Produkce cukru by pak měla vystoupat na rekordy historické rekordy. Trh je zaplaven pro cenu negativními zprávami z těchto trhů. K zastavení dalších poklesů by mohlo pomoci hlavně posílení brazilského reálu, exportní problémy, rozmary počasí, který bylo doposud v tomto roce mimořádně příznivé, nebo růst poptávky v případě významnějšího růstu globální ekonomiky. Ani na jedno bych si dnes nevsadil.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.