Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Kdy půjdete do důchodu? Ministerstvo chce vrátit strop

Investice 13.04.2015 | 07:11 0 Komentářů

Se stropem pro věk odchodu do penze počítá koaliční smlouva. Má začínat na 65 letech.

Kdy půjdete do důchodu? Ministerstvo chce vrátit strop

Praha – Věk pro odchod do důchodu má přestat růst bez omezení. Ministerstvo práce a sociálních věcí mu chce vrátit takzvaný strop, který zrušila předchozí vláda vedená Petrem Nečasem (ODS).

„V letošním roce určitě předložíme návrh na zastropování věku odchodu do důchodu. Současný stav bez limitu rozhodně není žádoucí,“ potvrdil online deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Vrácení stropu od roku 2017 slíbila koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL už v programovém prohlášení vlády.

Přehodnocení po pěti letech

Ministerstvu práce a sociálních věcí vedenému Michaelou Marksovou Tominovou (ČSSD) se líbí návrh důchodové komise. Ta navrhuje pro příštích patnáct let nechat vystoupat důchodový věk podle současných pravidel na 65 let a zaručit tak lidem narozeným před rokem 1966, že později než v 65 letech do důchodu nepůjdou.

Dnes chodí do důchodu muži před 63. rokem života. Ženy zhruba o rok dříve, a pokud mají děti, tak se jejich důchodový věk ještě snižuje. Současná pravidla počítají s tím, že po roce 2030 se důchodový věk sjednotí právě na 65 letech a dále poroste. Děti narozené v roce 2010 by podle nynějších pravidel šly do důchodu až v 72 a půl letech.

Ani nová pravidla, která právě vznikají na ministerstvu práce, však těmto dětem neslíbí, že půjdou do důchodu také v 65 letech. Ministerstvo totiž počítá s tím, že strop pro odchod do důchodu se bude pravidelně každých pět let přehodnocovat, což také doporučila důchodová komise. „Je to tedy základní hranice (65 let – poznámka redakce), která se bude upravovat a revidovat v návaznosti na demografický vývoj,“ dodává Habáň.

Na dalších detailech ministerstvo nyní pracuje. „Návrh věcného záměru zákona ohledně návrhů týkajících se změn důchodového věku by měl být předložen do vlády do poloviny letošního roku,“ upřesňuje mluvčí.

Důchodová komise na konci minulého roku vládě doporučila, aby se důchodový věk v budoucnu přehodnocoval s tím cílem, aby lidé strávili v důchodu čtvrtinu života. Pokud by i toto doporučení vzalo ministerstvo práce za své, šly by děti narozené v roce 2010 podle aktuálních prognóz Českého statistického úřadu do důchodu v 69 letech.

U některých profesí dříve?

Ministerstvo financí, které se na regulaci důchodového systému podílí společně s resortem práce a sociálních věcí, se zatím k záměru vyjadřovat nechce. „Stanovisko k návrhu na zastropování důchodového věku můžeme zaujmout až po zpracování ekonomických dopadů v dlouhodobém horizontu,“ říká mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka s tím, že takovou analýzu musí k návrhu zákona dodat ministerstvo práce.

Ministerstvo financí vedené předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem nyní pracuje na vlastním návrhu změn penzijního systému a chce svou verzi důchodové reformy předložit vládě rovněž do půlky roku.

Pro návrh na vrácení stropu podle důchodové komise je vedle ministerstva práce i nejmenší koaliční strana. „Tento návrh podporujeme. Současně si ale dovedeme představit určitou diferenciaci podle profesí s ohledem na fyzickou náročnost konkrétní profese a další adekvátní charakteristiky,“ říká místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, který je zároveň členem důchodové komise.

Neomezený růst důchodového věku platí od podzimu 2011, kdy odstartovala takzvaná malá důchodová reforma. Prosadil ji tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) změnu označil za ekonomickou nutnost vzhledem k budoucímu nárůstu počtu důchodců.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.