Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Kde vás nejlépe zaplatí? Žebříček firem a profesí v Česku

Investice 30.11.2014 | 14:05 0 Komentářů

Vítězem analýzy platů ve 200 největších českých firmách je společnost Microsoft. Její zaměstnanci vydělávají průměrně 163 tisíc korun měsíčně.

Kde vás nejlépe zaplatí? Žebříček firem a profesí v Česku

Praha – Nejlépe v Česku platí své zaměstnance poradenské, auditorské a softwarové firmy. Průměrná hrubá měsíční mzda včetně odměn a jiných benefitů zde v některých případech přesahuje hranici 100 tisíc korun měsíčně. Na druhé straně lze narazit na maloobchodní řetězce a potravinářské firmy, ve kterých průměrný měsíční příjem nepřevyšuje 20 tisíc.

Týdeník Ekonom nahlédl do účetních závěrek dvou stovek největších a nejznámějších českých společností. Ve většině případů z nich lze odvodit, kolik vychází v průměru na jednoho topmanažera a kolik na ostatní – od řadových zaměstnanců po střední management.

Na nejvyšší příčku se mezi dvěma stovkami posuzovaných firem dostala česká pobočka Microsoftu. Ta zaměstnává skoro 200 osob, které v průměru pobírají 163 tisíc korun měsíčně hrubého. Druhá v pořadí je IBM Česká republika se 151 tisíci korun, třetí místo obsadila poradenská firma McKinsey & Company Prague se 137 tisíci korun. V jejím případě však údaj zahrnuje i topmanažery.

Poměrně štědře své lidi platí také ČEZ. I po odečtení nejvyšších šéfů zde stále vychází průměrný měsíční hrubý plat na 60 tisíc korun za měsíc. Trojice mobilních operátorů – O2, T-Mobile i Vodafone – platí přes 50 tisíc, okolo této hranice osciluje i průměrná hrubá mzda ve velkých bankách.

Štědrostí naopak zrovna nevyniká koncern Agrofert miliardáře a současného ministra financí Andreje Babiše. Například zaměstnanci jeho podniků Synthesia, Fatra, Mlékárna Hlinsko, Kostelecké uzeniny a Olma berou v průměru 22 až 23 tisíc korun měsíčně.

Nejchudší zaměstnance má mezi dvěma stovkami posuzovaných společností maloobchodní řetězec Hruška. Podle údajů z firemní účetní závěrky zde vychází loňský průměrný plat na pouhých 13 377 korun. A tři šéfové Hrušky mají téměř shodný příjem jako průměrní zaměstnanci Komerční banky.

Které profese jsou v Česku nejlépe placené a které naopak nejhůře? Které firmy nabírají zaměstnance a které je teď spíše propouštějí? Jak moc ovlivňují průměrnou mzdu v jednotlivých podnicích vedoucí zaměstnanci? A kteří šéfové berou překvapivě málo? Podrobné výsledky analýzy včetně žebříčků najdete v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.