Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Každý druhý mercedes dostane sklo z Teplic

Investice 27.05.2014 | 15:02 0 Komentářů

Zrekonstruovanou linku v úterý slavnostně spustil teplický závod společnosti AGS Flat Glass Czech.

Každý druhý mercedes dostane sklo z Teplic

Teplice – Čelní, boční i zadní skla vyrobená z plátů vzniklých v Teplicích bude vozit každý druhý vyrobený automobil koncernu Mercedes-Benz a téměř každý třetí produkovaný Volkswagenem a PSA. Zrekonstruovanou  linku v úterý slavnostně spustil teplický závod společnosti AGS Flat Glass Czech.

„Nová linka nám umožní stát se jedničkou na trhu automobilových skel v Evropě,“ uvedl předseda představenstva firmy Pavel Šedlbauer. Už nyní je každý osmý evropský vůz vybavený skly ze závodu v Chudeřicích, který dále zpracovává ploché sklo vyráběné v Teplicích.

Investice do rekonstrukce začala v roce 2011, ale spuštění firma kvůli přetrvávající hospodářské krizi odložila až na letošní rok. První skla se ve zkušebním provozu vyrobila před měsícem.

Výši investice nechtěl Šedlbauer specifikovat, podle kvalifikovaných odhadů jde o částku v rozmezí jedné až dvou miliard korun. Návratnost by měla být v rozmezí pěti až šesti let, přičemž životnost zařízení se odhaduje na zhruba osmnáct let.

Investice přinesla 80 nových pracovních míst.

Čtvrtinová úspora energie

Linka zvládne denně vyrobit 500 tun plochého skla v rozmezí tlouštěk od 1,6 do 6 milimetrů. Skla se z tabulí řežou na požadované rozměry a autoskla pro konečné zákazníky vyrábí nedaleký závod v Chudeřicích.

V porovnání s dřívějšími technologiemi spotřebovává nová linka o čtvrtinu méně energie. „Je to díky předehřívání kyslíku a topného plynu,“ vysvětluje Šedlbauer. Díky tomu se do ovzduší dostane výrazně méně škodlivin (oxidů dusíku o 80 procent, oxidů síry o 30 procent) a také o 15 procent méně oxidu uhličitého. „Lze to přiblížit asi tomu, jako kdyby se z provozu vyřadilo deset milionů automobilů,“ říká Šedlbauer.

Sklárna podle něho vyrábí z českých, případně slovenských surovin. Jedinou výjimkou je ruský zemní plyn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.