Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Každý Čech dluží 161 tisíc korun. Závazky státu vzrostly o 89 miliard korun

Investice 20.07.2018 | 16:59 0 Komentářů

V pololetí státní dluh v České republiky vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růst dluhu může hlavně prodej státních pokladničních poukázek s cílem peníze investovat s větším výnosem a získat dodatečné příjmy státního rozpočtu. Dnes to uvedlo ministerstvo financí.

Ministerstvo ve druhém čtvrtletí předfinancovalo většinu letošní splátky dluhopisu v hodnotě 74,4 miliardy korun. Hypoteticky tedy na každého Čecha připadá dluh ve výši 161 500 korun.

Pohyb nominální výše státního dluhu v průběhu jednotlivých čtvrtletí je zcela běžný jev způsobený například nesouladem rozložení většího množství aukčních dnů oproti několika splátkám státních dluhopisů v průběhu roku a nijak nevypovídá o trendu zadlužování země,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Podle něj úřad průběžně reaguje na situaci na finančních trzích a celková míra zadlužení dlouhodobě klesá.

Pokles dluhu v poměru k HDP očekává ministerstvo financí i letos,“ dodal. Eurostat dnes také informoval, že veřejný dluh Česka vyjádřený poměrem k HDP stoupl v prvním čtvrtletí o 1,1 procentního bodu na 35,8 procenta.

Zdroj: e15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.