Pátek 26. dubna. Svátek má Oto.

Kazachstán podpoří tržní cenu akcií domácích bank

Kazachstánský premiér Karim Masimov při svém projevu v Astaně oznámil, že Kazachstán začne nakupovat cenné papíry soukromých bank, které jsou obchodovány v Londýně.

Cílem Kazachstánu je odvrátit pokusy některých fondů o destabilizaci situace v kazachstánském finančním sektoru prostřednictvím krátkých prodejů. Tyto pokusy vedly k rozšíření kreditních spreadů dluhopisů až na dvojnásobek ve srovnání s úrovní na konci července a tím znesnadnily financování bank a dalších sektorů prudce rostoucí kazachstánské ekonomiky.

Zejména u menších kazachstánských finančních institucí došlo ke zhoršení schopnosti dostát svým závazkům v důsledku zhoršené situace na finančních trzích. Zvýšené riziko se projevilo také ve snížení ratingu Kazachstánu ze strany S&P o jeden stupeň na BBB-, k němuž však premiér Masimov nevidí podle svých slov žádný důvod.

Podle Masimova začne Kazachstán v příštím týdnu nakupovat cenné papíry domácích bank a také některých společností na západních trzích a bude v tom pokračovat až do té doby, než dosáhnou úrovně z období před započetím krize. Kromě toho Kazachstán plánuje půjčit bankám až 4 mld. USD na podporu likvidity v sektoru.

Investice do největší kazachstánské retailové banky Alliance Bank je jednou z nejvýznamnějších investic fondu PowerFunds NewMarkets spravovaného společností RSJ Invest, a.s. Tento fond, zaměřený na investice do východní Evropy a zemí bývalého Sovětského svazu, se nepodílel na prohloubení negativního sentimentu na trhu kazachstánských aktiv.

Autor: Petr Kalina, vedoucí obchodování s akciemi RSJ Invest, a.s.

Čtěte dále:
Petr Kalina: Hedge fondy z pohledu českého investora

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.