Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Káva zařadila vyšší rychlost, je nejvýše od srpna

Investice 07.01.2014 | 15:49 0 Komentářů

Káva se svými výkony postavila s přehledem do čela nejúspěšnějších komodit v novém roce. Od počátku roku přidává více než 10 % na newyorské komoditní burze ICE a dnes dosáhla hladiny 122 centů za libru, kde se naposledy nacházela v druhé polovině srpna 2013. Zároveň má za sebou nejvyšší třídenní rally za posledních 15 měsíců (komentář XTB).

Kávu zasáhly snížené odhady letošní produkce v Brazílii, která je největším producentem kávy typu Arabika na světě. Podle Volcafe by letošní produkce měla dosáhnout pouze na 51 mil. žoků (1 žok odpovídá 60 kg) ve srovnání s listopadovým odhadem ve výši 60 mil. žoků. Kávě také pomáhá přeskupování pozic velkých fondů na přelomu roku a zlepšená doporučení analytiků.

Graf: Vývoj cen kávy od poloviny roku 2013 (v USD/lb. – denní graf D1)

 xtb-coffee-rise-140107

V minulém roce klesly ceny kávy o 23 %. Jednalo se už o třetí meziroční pokles v řadě, což se naposledy této komoditě přihodilo na počátku devadesátých let. Velcí hráči se shodují na letošních růstech komodity. Například Citigroup očekává dosažení ceny 147 centů za libru kvůli nižší brazilské úrodě a globálnímu deficitu komodity.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.