Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Káva propadla nejníže od roku 2008, pomohl jí nejdelší pokles od roku 1972

Investice 06.11.2013 | 14:25 0 Komentářů

Cena kávy pokračuje v prudkém poklesu, který započala už v polovině října. Minimum včerejší seance na 102,80 centů za libru (USD/lb.) znamenalo nejhorší hodnotu od ledna 2008. Káva klesla 15 seancí v řadě na newyorské komoditní burze ICE, což znamená nejhorší vývoj komodity minimálně za posledních 41 let (komentář XTB).

Aktuálně ji sráží příznivé počasí v Brazílii, která je jejím největším světovým producentem. Přetlak nabídky a zásob spojený s příznivým výhledem je tak výrazný, že obchodníci sázejí až na pokles ke 100 centům. Tato hladina je výraznou psychologickou bariérou (tu však vidí všichni účastníci trhu!). Odrazu na úrovni 100 centů odpovídá také dlouhodobá trendová linka.

Graf: Vývoj cen kávy od srpna roku 2011 (v USD/lb.)

xtb-coffee-minimum-131106

Standardní RSI 14 se aktuálně nachází na úrovni 20 v “přeprodané” oblasti. Když byl naposledy indikátor RSI pod úrovní 20 bodů v červnu loňského roku, tak během následujících týdnů cena kávy vzrostla o pětinu.

Existuje pravděpodobnost určitých administrativních zásahů, kterými by vlády velkých pěstitelů mohly intervenovat proti nízké ceně. Důležitým indikátorem je také kurz brazilského realu, který opět nabral v posledních týdnech negativní směr a podepisuje se na klesajících cenách kávy na burzách.

Očekávaná rekordní produkce kávy v Brazílii by měla jakékoliv významné pozitivní cenové korekce brzdit. Na druhou stranu současné hodnoty v blízkosti jednoho dolaru za libru převažovaly už v roce 2005, a z dnešního pohledu se zdají dlouhodobě neudržitelné.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.