Čtvrtek 09. prosince. Svátek má Vratislav.

Katalánské napětí na trzích polevuje, proč?

Investice 06.10.2017 | 13:26 0 Komentářů

Situace v Katalánsku má ke klidu daleko. Není jasné, kdy a jak Katalánci eventuálně vyhlásí nezávislost ani jak na to zareaguje Madrid. I přesto však napětí na trzích včera polevilo. Španělské akcie po třech dnech poklesu prudce vzrostly (2,5%) a výnos desetiletého španělského dluhopisu poklesl o více než 8 bps. Proč?

Trhy jednoduše nevěří v divoké odtržení Katalánska, které by přivedlo region do právního vakua, zrušilo garance španělské vlády za jeho dluh a současně zamezilo přístup španělských bank k “penězovodům” ECB.
Pokud by k odtržení došlo ne divoce, ale po vzájemné dohodě, mělo by Katalánsko reálnou šanci stát se dobře fungující samostatnou jednotkou (se silnými vazbami na Španělsko). Má výkonnější ekonomiku (HDP na hlavu je o 20 % vyšší), nezaměstnanost nižší o více než 4 procentní body a veřejný dluh okolo 35 % HDP. Mírový rozvod by předpokládal, že až dojde k vymezení aktiv a dluhu nového Katalánska, začne katalánská vláda na svém území vybírat vlastní daně a platit své závazky…, španělská policie a silové složky to jednoduše Katalánsku dovolí.

Jako pravděpodobnější se však stále zdá, že Madrid na něco takového nepřistoupí. Pak se pravděpodobně debata dříve nebo později stočí k menšímu tématu – a to “férovějšímu” vymezení vzájemných rozpočtových vztahů. Jednoduše řečeno, bude se jednat o čistých ročních příspěvcích Katalánska do společného rozpočtu (odhady okolo 10 miliard eur ročně). I když situace může být ještě dlouho nepřehledná, tak výsledný dopad na ekonomiku bude v takovém scénáři podle našeho názoru relativně malý. A to ze dvou výše zmíněných předpokladů – vláda v Madridu bude v mezičase poskytovat garance za katalánský dluh a ECB za katalánské banky.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.