Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Kartou zaplatíte od roku 2018 všude zadarmo

Banky 14.06.2016 | 15:30 1 Komentář

Nový zákon o platebním styku sníží majitelům karet spoluúčast při ztrátě či krádeži a obchodníkům zakáže účtovat poplatky za platby debetní či kreditní kartou. Zákon, který vstoupí v platnost nejpozději v polovině ledna 2018, reaguje na novou evropskou směrnici schválenou loni v listopadu.

Česká legislativa zatím obchodníkům a státním úřadům účtování příplatků za platbu kartou umožňuje pod podmínkou, že obchodník či úřad spotřebitele na poplatek upozorní. Příplatky lidé nejčastěji zaplatí u některých cestovních kanceláří či nízkonákladových leteckých společností. Například CK Fischer si účtuje poplatek až 0,5 procenta. Patnácitkorunový příplatek při platbě kartou si připočítávají některé katastrální úřady k poplatku ve výší tisíc korun za vklad nemovitosti.

„Setkáváme se s nimi nyní okrajově, ale jejich zákaz vítáme. Myslím, že to pomůže dále rozšiřovat platby kartou,“ míní generální ředitel MasterCard Europe Miroslav Lukeš. „Některé nízkonákladové letecké společnosti jako EasyJet to ale vyřešily šalamounsky, protože je nazvaly jinak, a tím pádem pod nová pravidla evropské směrnice jednoznačně nespadají. Podle mě bude záviset na zákaznících, jak si na tento postup budou stěžovat u České obchodní inspekce a nebo Evropského soudního dvora,“ dodává Miroslav Lukeš.

Nižší spoluúčast při ztrátě či krádeži přispěje k pocitu většího bezpečí při platbách kartou. „Část lidí má z využívání platebních karet na internetu strach kvůli obavám z krádeže identity a hesel, přestože banky zavedly silnou autorizaci zákazníků. Když budou vědět, že jim hrozí mnohem nižší finanční ztráta než nyní, tak by je to mohlo víc motivovat k placení kartou v e-shopech,“ dodal Miroslav Lukeš.

Zdroj: Aktuálně.cz

Jeden komentář: “Kartou zaplatíte od roku 2018 všude zadarmo”

  1. neanonym napsal:

    Už vidím to hromadné rušení platebních terminálů nejen u nás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.