Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Kartel váhá, cena padá

Investice 01.12.2014 | 08:43 0 Komentářů

Nervozita a neutichající spekulace provázely obchodování až do ostře sledovaného čtvrtečního zasedání OPEC. Jeho rozhodnutí, že exportní kohoutky nepřivře, však trhy výrazně zklamalo a poslalo ceny černého zlata na nová čtyřletá minima. (Komentář k vývoji cen ropy Brent – 1M futures v týdnu od 21. do 28. listopadu 2014.) 

Vlna optimismu, která v druhé polovině předchozího týdne vyhnala Brent nad 80 dolarovou hranici, a pomohla mu ukončit rekordní šňůru poklesů, přes víkend opadla. Od pondělí se tak misky vah začaly opětovně přiklánět na stranu skeptiků, tvrdících, že k žádnému omezení vývozu ze strany ropného kartelu nedojde.

S tím, jak se přibližoval termín zasedání, nabral zdrženlivý postoj klíčových členů OPEC stále jasnější kontury. Po středečních mnohořečných vyjádřeních nejvýznamnějších aktérů z oblasti perského zálivu, že „trh nakonec sám najde svou rovnováhu“, a „názory uvnitř seskupení se sjednotily“, to vypadlo, jakoby samotné čtvrteční oznámení o ponechání vývozních kvót na nynější úrovni mělo být jen formalitou a na trhu sotva někoho překvapit. Jenže opak byl pravdou.

Zatímco od pondělí do středy Brent ztratil asi 3 procenta a sestoupil na 77,75 USD za barel, ve čtvrtek svoji týdenní ztrátu ztrojnásobil. Propadl se až na 72,58 USD. Bouřlivá negativní reakce trhů znamenala, že evropský ropný benchmark si ve čtvrtek připsal nejvyšší jednodenní propad od roku 2011. Všechno nasvědčuje tomu, že listopad 2014 bude pro něj dokonce nejhorším měsícem od roku 2008.

Hned po oznámení OPEC se objevily i nové prognózy posouvající Brent pod 70 dolarovou hranici, případně ještě níž. Zkušenost však velí, že na takové odhady je ještě brzy. Trh s černým zlatem má jedinou jistotu – medvědí nálada ho zřejmě v dohledné době neopustí.

Ve světle událostí posledních dnů a týdnů se zdá, že tradiční tržní fundamenty jakoby ustupovaly do pozadí a stále větší váhu při cenotvorbě získává jakýsi tichý boj mezi tradičními a „novými“ exportéry těžícími ropu z nekonvenčních zdrojů. Kdo bude vítězem této „války nervů“ těžko předvídat, nyní je jasným vítězem spotřebitel.

Miroslav Kňažko, Senior Research Analyst, Sberbank Europe AG

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.