Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Karenční doba končí. Zaměstnavatelé se bojí zneužívání

Investice 01.07.2019 | 10:33 0 Komentářů

Od začátku července přestává platit karenční doba. Zaměstnanci díky novele zákoníku práce budou mít proplacenou nemocenskou i za první tři dny nemoci. Zaměstnavatelé tak ponesou většinu nákladů, se zároveň sníží odvody na nemocenském pojištění.

„Dnes končí platnost karenční doby, kterou pravicová vláda navzdory doporučení lékařů před 10 lety protlačila do zákona. Toto opatření považuji za trestání zaměstnanců za nemoc v podobě neproplácení prvních 3 dnů nemoci. Bylo to nespravedlivé, nefunkční a zdraví ohrožující opatření, které všechny nemocné považovalo za simulanty. Jsem ráda, že se ČSSD podařilo karenční dobu zrušit, a splnit tak také jeden z našich největších závazků vůči občanům,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

V prvních třech dnech nemoci dostanou zaměstnanci 60 procent svého základního příjmu. Hradit jim jej budou zaměstnavatelé, kterým stát ulevil snížením odvodů na nemocenském pojištění, a to o 0,2 procentního bodu na 2,1 procenta. Ve státním rozpočtu to představuje úbytek zhruba o 3,5 miliardy korun.

OSVČ budou platit nižší odvody na nemocenském pojištění. Nemocenské pojištění, které si hradí zaměstnanec sám, zůstává nezměněná.

Zneužívání systému nemocenského pojištění prokazují statistiky. Před znovuzavedením karenční doby byla v Česku nemocnost ve srovnání s ostatními vyspělými evropskými zeměmi nápadně vyšší. Hlavně u krátkodobých pracovních neschopností byla ale výrazně i nad průměrem středoevropských zemí,“ uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Zdroj: E15.cz, Tisková zpráva MPSV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.