Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Kalouskovy dluhopisy druhé jednání: Půjčte státu 20 miliard

Investice 03.05.2012 | 15:20 0 Komentářů

Ministr financí Miroslav Kalousek dnes ohlásil, že bude vydána jarní emise státních dluhopisů. Upisovací období bude od 10. do 31. května. Lidé si budou moci pořídít vedle pětiletého kuponového a reinvestičního dluhopisu také 1,5letý diskontovaný dluhopis a sedmiletý protiinflační dluhopis.

Podle Kalouska by objem emise měl dosáhnout 20 miliard korun, stejný objem dluhopisů by měl být v nabídce i na podzim. Oficiálně budou dluhopisy vydány 12. června, kdy dojde k připsání na majetkové účty.

Nominální hodnota jednoho dluhopisu bude jedna koruna, ale minimální objem jedné objednávky je 1 000 korun. Státní dluhopisy pro občany si bude moci pořídit větší okruh zájemců než při loňské emisi. Tentokrát se dostane i na kraje, města, veřejné vysoké školy, stavovské komory a veřejnoprávní instituce.

Nic nevyděláte, ale ani neztratíte. „Vytvořili jsme nabídku, která sice nenabízí ani korunu zisku, ale představuje jediný produkt, kde stát garantuje, že úspory nebudou znehodnoceny inflací. Občan tedy nevydělá na úroku, ale současně má stoprocentní jistotu, že reálná hodnota jeho úspor zůstane stejná,“ řekl Miroslav Kalousek.

diskontovaného dluhopisu na 1,5 roku bude úročení 2,05 procenta ročně. Pětiletý kuponový dluhopis nabízí efektivní sazbu 3,22 procenta ročně a reinvestiční varianta 3,41 procenta. Sazby odstupňovány, úrok bude postupně růst.

Zdroj: ČTK a Aktualne.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.