Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Kalousek uvažuje o snížení DPH u některých služeb

Ministr financí Miroslav Kalousek zvažuje snížení DPH z 19 na 5 procent v restauracích, u kadařníka, nebo za stavební práce. Píší o tom dnešní Hospodářské noviny.

Podle zpráva Evropské komise klesne růst v ČR na 1,7 % a to je podle Kalouska důvod k tomu, aby se začala vést diskuse o možném snížení DPH u služeb s vysokou přidanou hodnotou.

"Snížení daní je jednou z cest, jak hospodářství ulevit. Osobně bych byl pro snížení přímých daní, to ale nevidím jako politicky průchozí. Spíše si dovedu představit, že by se některé služby zdaňovaly nižší sazbou DPH," řekl HN Kalousek.

MF již dříve navrhovalo snížit DPH u aut pro podnikatele, ale před konečným rozhodnutím se chce ještě poradit s desítkou ekonomů z nové Národní ekonomické rady, kteří se mají do konce ledna dohodnout na podobě protikrizového balíčku.

"Snižování daní určitě je cesta, i když ten největší efekt přinesou nižší daně z příjmů a z odvodů na sociální pojištění. Jsme totiž v jiné situaci než zbytek Evropy. Tady nemusíme zachraňovat banky. Klíčové je rozhýbat export a zaměstnanost," uvedl člen rady Pavel Kohout.

Kalousek se při řešení krize snaží jít cestou snižování rozpočtových schodků a ne zadlužování, což chce také v úterý navrhnout ministrům financí EU.

Zdroj: ČTK, HN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.