Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Kalousek: O porodném rozhodnou obce. Mají-li dost peněz

Investice 11.04.2010 | 22:12 0 Komentářů

TOP 09 upřesnila, jak nahradit plošné zrušení porodného

Praha – Porodné jako plošná sociální dávka sice zanikne, nadále ji ale budou moci získat ti, kteří skutečně potřebují veřejnou pomoc. Pravidla pro její přiznání se ale mohou lišit podle bydliště matky a ani ti nejchudší na ni automaticky nezískají právní nárok.
Vyplývá to z podrobností, které ohledně svého záměru zveřejnila strana TOP 09 společně s hnutím Starostové a nezávislí. O tom, že TOP 09 nechce zrušit porodné úplně bez náhrady, poprvé informoval online deník Aktuálně.cz už před týdnem.
„Pravomoc rozhodnout o jednorázové pomoci při narození dítěte bude mít rada obce či města, která rozhodne podle individuální sociální potřebnosti. Až do výše 20 tisíc korun přispěje státní rozpočet na takto poskytnutou pomoc 50 procenty,“ říká první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Už dříve Kalousek řekl, že porodné v současné podobě chce TOP 09 úplně zrušit. „Jde o nesystémovou, nesmyslnou sociální dávku, na niž má dosud paradoxně nárok i nejbohatší Čech. Sociální dávky musí být přece jen pro někoho, kdo opravdu potřebuje veřejnou pomoc,“ dodává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.