CZK/€ 25.010 -0,24%

CZK/$ 22.024 -0,03%

CZK/£ 29.138 -0,29%

CZK/CHF 26.934 -0,35%

06. 09. 2024

Kalendářní efekty poslaly průmysl hluboko do záporu

 

Objem tuzemské průmyslové výroby se v průběhu července oproti předchozímu měsíci snížil o 0,8 %, což odpovídá meziročnímu poklesu o 1,9 %. Tento výsledek byl prakticky přesně v souladu s tržním očekáváním. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,8 %, přičemž méně jich dorazilo jak z tuzemska (-1,5 %) tak i ze zahraničí (-2,0 %). Průměrný evidenční počet zaměstnanců se meziročně snížil o 1,9 %, jejich průměrná mzda naopak vzrostla o 9,1 %.

Loading



 

Největší meziroční nárůst objemu výroby hlásí odvětví výroby základních farmaceutických výrobků a přípravků (26,8 %), výroby ostatních dopravních prostředků (12,7 %) a výroby počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (6,2 %). Propadla naopak výroba motorových vozidel (-16,4 %), těžba a dobývání (-11,1 %) či výroba základních kovů, hutní zpracování kovů a slevárenství (-7,8 %). S přihlédnutím k vahám jednotlivých odvětví byl výkon průmyslového sektoru snižován hlavně výrobou motorových vozidel (-3,1 procentního bodu), směrem nahoru jej naopak táhla výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (0,4pb).

Meziměsíčně se zvýšila výroba základních farmaceutických výrobků a přípravků (4,3 %), výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (3,7 %) či výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (3,7 %). Klesla naopak výroba usní (-12,9 %), výroba chemických látek a přípravků (-5,1 %) či výroba motorových vozidel (-4,8 %).

Zklamání přinesla bilance zahraničního obchodu se zbožím, která vykázala deficit na úrovni 4,1 mld. Kč, zatímco trh vyhlížel přebytek ve výši 10,2 mld. Kč a o měsíc dříve bylo saldo kladné o 29,3 mld. Kč.

Letní statistiky průmyslové výroby jsou tradičně nespolehlivé, jelikož v nich významnou roli hraje konkrétní načasování celozávodních dovolených. To platí i tentokrát, když dovolené v automobilkách s sebou stáhly do záporu celý sektor. Po zohlednění této skutečnosti již celková bilance tak tragicky nevyznívá, když meziroční nárůst reportuje 15 ze sledovaných 22 odvětví zpracovatelského sektoru a pokud bychom automobilky zcela odmysleli, průmyslová výroba by vzrostla o 1,2 procenta. Přesto lze konstatovat, že kondice průmyslového sektoru má k ideálu daleko. Předstihové indikátory zde ukazují na pokračující pokles výrobní aktivity způsobený nedostatečnou poptávkou, což ostatně potvrzuje i meziměsíční snížení hodnoty nových zakázek.

REKLAMA

Špatná čísla navíc nadále přicházejí ze sousedního Německa, které představuje klíčové odbytiště, relativně pomalu se zvedá i domácí spotřebitelská aktivita a investice zůstávají brzděny relativně vysokými tuzemskými i evropskými úrokovými sazbami. V srpnu sice pravděpodobně dojde k jednorázovému výkyvu meziroční statistiky směrem nahoru vlivem efektu srovnávací základny, ale jinak v příštích měsících žádné zázraky neočekáváme. Za celý letošní rok podle nás průmyslová výroba zůstane v červených číslech a vykáže pokles poblíž 0,5 procenta.

Autor: Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

Loading


Související články

Digitální aktiva: Je bitcoinová býčí série teprve na začátku?

Digitální aktiva byla v roce 2024 výkonná. Po listopadovém vítězství republikánů ve Sněmovně reprezentantů, Senátu a v prezidentských volbách v USA bitcoin překonal hranici 100 000 dolarů, než během února klesnul. Tržní kapitalizace všech kryptoměn se k 28. únoru 2025 pohybovala na úrovni 2,8 bilionu dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2025

Analýza: Vysoká daň, kterou platí americká portfolia za globální fragmentaci

Strategie, která spočívala v sázkách na výjimečné výsledky amerických akcií, se investorům výrazně zkomplikovala. Přehodnocují svá očekávání vysokého hospodářského růstu, snižování daní, deregulace i expanze založené na AI, která byla od počátku roku zdrojem jejich optimismu. Volatilitu trhů zvyšuje i nejistota ohledně Trumpovy politiky a disruptivních změn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 04. 2025

Komentář: Horská dráha na trzích, dlouhodobému investorovi se nohy podlamovat nemusí

Z celních veletočů Donalda Trumpa jde hlava kolem. Dění posledních dnů – včetně prudkých poklesů i růstů na burzách – poutá pozornost i těch, kteří se o investiční trhy běžně nezajímají, a investorům vyrývá hluboké vrásky na čele. Děje se ale z investičního pohledu skutečně něco, co „tady ještě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 04. 2025