Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

K moři o trochu levněji, Slovinsko mění dálniční známky

Investice 29.06.2009 | 12:43 0 Komentářů

Novinkou jsou týdenní a měsíční viněty

Lublaň – Řidiči, kteří Slovinskem jen krátce projíždějí například při cestě do Chorvatska, od 1. července ušetří. Nepotřebují už totiž půlroční dálniční známku jako dosud, ale mohou si koupit třeba jen týdenní. Úspora však nemusí být tak výrazná, jak se na první pohled zdá.
Nová týdenní viněta sice vyjde „jen“ na 15 eur, nicméně platí skutečně jen sedm dnů od prvního vyznačeného dne. Pokud tedy do Chorvatska jedete například v sobotu a pak se přes Slovinsko vracíte za týden opět v sobotu, potřebujete na tento osmý den další týdenní známku. Celkem tedy zaplatíte 30 eur. To je jen o pět eur méně, než dosud stála půlroční známka.
Unie zatlačila
Už na jaře oznámil slovinský ministr dopravy Patrick Vlačič, že země vyhoví požadavkům Evropské unie. Ta kritizovala, že Slovinsko od loňského července nemá – na rozdíl od jiných členských států – levnější alternativu pro řidiče, kteří zemí jen projíždějí. Až dosud si totiž museli koupit přinejmenším půlroční známku za 35 eur (roční pak přišla na 55 eur).
Evropská unie kvůli sporu pozastavila Slovinsku dotace na výstavbu nových dálnic. Ministr Vlačič podle agentury STA uznal, že země si nemůže dovolit o tyto desítky milionů eur přijít. Navíc jí v době finanční krize hrozí i výpadky příjmů z dosavadních dálničních známek, protože čím dál více turistů už vymýšlí způsoby, jak zpoplatněné slovinské dálnice objet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.