Středa 12. srpna. Svátek má Klára.

Jsou skutečně poslední ztráty dolaru tak “záhadné”?

Investice 19.02.2018 | 13:13 0 Komentářů

Na “záhadné” ztráty amerického dolaru v uplynulém týdnu se dá dívat hned z několika úhlů. Proč vlastně záhadné? Americký dolar v posledních několika měsících systematicky ignoruje dobrá čísla z domácí ekonomiky a nárůst amerických výnosů.

Viditelně rostou domácí inflační tlaky, a proto americké dvouletý výnos doputoval v posledních týdnech až do blízkosti 2,50 % (skoro desetiletá minima). Rozdíl mezi americkým a eurovým dvouletým výnosem vzrostl za poslední tři měsíce o více než jeden procentní bod a je poblíž historických maxim (přes 2,5 procentního bodu). Podle učebnicových teorií nekryté úrokové parity by takový vývoj měl být pro dolar pravým požehnáním. To zatím rozhodně není. Dolar na frontě s eurem ztratil za poslední tři měsíce více než 8 % a jako by mu nebylo pomoci…

Prvním vysvětlením může být přílišná orientace forexových obchodníků na eurozónu. Dobrá čísla chodí z celého světa a největší pozitivní překvapení svým způsobem stále přicházejí z eurozóny, kde stále ECB pumpuje do trhů likviditu a drží sazby v záporu. Až otočí kormidlem, může být prostor pro pohyb sazeb a výnosů daleko vyšší než v USA.

Někteří investoři se toho mohou s předstihem bát a jdou z dolarů do eur s předstihem, ještě ve chvíli kdy eurové sazby zůstávají “pod bodem mrazu”.

Druhé vysvětlení souvisí s americkou ekonomikou a strachem investorů z narůstajícího deficitu veřejných financí. Daňové reformy a investiční plány Donalda Trumpa se trefují do vrcholu amerického hospodářského cyklu. Americký deficit v dalších dvou letech pravděpodobně dosáhne 6 % HDP – nejhorší čísla v poválečné historii, když si odmyslíme epizodu velké ekonomické krize. To není moc povzbudivé, protože na vrcholu hospodářského cyklu už nemusí být tak jednoduché pro řadu firem sehnat financování a federální vláda masivním prodejem nových dluhopisů může jednoduše vytlačovat soukromé hráče z trhu… Zvlášť když se začíná dluhopisů zbavovat čím dál rychleji i americký Fed.

Obavy z dolaru se tak z řady směrů dají pochopit. Jen je třeba mít na paměti, že svá slabá místa má samozřejmě i euro a na ty jako by se minimálně v posledních týdnech trochu zapomnělo. Připomenout je ovšem velice brzy mohou již italské volby, které jsou naplánovány na začátek března.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.