Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Jsou akcie příliš drahé?

Makro 06.05.2014 | 12:13 0 Komentářů

I přes rostoucí napětí na Ukrajině a sílící dluhopisové trhy se americkým akciím zatím příliš nechce vyklízet své pozice a zůstávají na dostřel od historických maxim. To navíc po výsledkové sezóně, ve které velké americké podniky v indexu Dow Jones reportovaly zatím v průměru meziroční pokles zisků. V dalších kvartálech přitom trhy očekávají výrazné zrychlení dynamiky amerických zisků – 6% a více (nejrychlejší růst od začátku roku 2012). A to nemusí být jednoduché.

Je sice pravda, že část horších výsledků se dá svést na špatné počasí na začátku roku. Pokles zisků tedy nebyl vesměs pro analytiky neočekávaný – naopak většina výsledků překvapila tradičně pozitivně. Současně se opět vyvíjí lépe situace na trhu práce. Na druhou stranu ale negativně překvapily tržby a řada podniků revidovala své výhledy na následující kvartály dolů.Na velké americké podniky navíc může negativně dopadnout slábnoucí poptávka z rozvíjejících se trhů. Ty zatím nemají vůbec dobrý start do nového roku a i kvůli tomu jsme viděli v americkém HDP za první kvartál překvapivý propad vývozů.

Poblíž historických maxim a s absencí solidního růstu zisků v zádech tak akciové trhy mohou být v nadcházejících týdnech více citlivé na dění na Ukrajině. A to navzdory skutečnosti, že vazba americké ekonomiky na ruský trh je minimální. Před mimořádným referendem o dalším statutu Doněcké oblasti (tuto neděli) a mimořádnými prezidentskými volbami (25.5.) geopolitické napětí asi dál poroste. To by mělo americké akcie, jejichž P/E se pohybuje nad pětiletým i desetiletým průměrem zatím držet na uzdě.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.