Středa 08. prosince. Svátek má Květoslava.

Johnsonovi konzervativci vyhráli volby. Kromě brexitu může být na stole nezávislost Skotska

Ve čtvrtečních předčasných parlamentních volbách, které měly vyřešit situaci okolo brexitu, získali většinu Johnsonovi konzervativci. Polepšila si i Skotská národní strana, zatímco Labouristická strana Jeremyho Corbyna propadla.

Díky volebním výsledkům dostane Boris Johnson šanci dotáhnout brexit do konce, ale podle expertů se přiblížila i možnost referenda o nezávislosti Skotska. „Konzervativci sice tuto možnost vyloučili, ale v roce 2021 budou ve Skotsku parlamentní volby. A pokud v těchto volbách zvítězí Skotská národní strana, která referendum požaduje, pak bude pro Johnsona velice těžké odolávat,“ uvedl pro server Lidovky.cz politolog Alan Convery. „Boris Johnson možná má mandát na to, aby z Evropské unie vyvedl Anglii. Rozhodně ale nemá mandát na to, aby Skotsko vyvedl z EU. Skotsko musí mít právo rozhodovat o své budoucnosti,“ řekla šéfka Skotské národní strany Nicola Surgeonová.

Porážku utrpěli labouristé, kteří slibovali nové referendum o tom, zda bude zvolena nová dohoda o brexitu nebo setrvání v EU. Leader strany Jeremy Corbyn se však nevyjádřil, ke které straně by se přiklonil. „Respektovali bychom názor lidu,“ uvedl. Další kola vyjednávání okolo brexitu budou nyní pokračovat, je totiž nutno ještě nastavit budoucí vztahy pro období po vystoupení Spojeného království z EU.

Zdroj: Lidovky.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.