Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

John couvl, za datovou schránku mají platit jen úřady

Investice 13.09.2010 | 13:23 0 Komentářů

Ministerstvo ustoupilo od návrhu, aby za datové zprávy platili i občané a firmy

Praha – Ministerstvo vnitra ustoupilo od návrhu, aby všichni uživatelé datových schránek nově platili příspěvek za odeslání zprávy. V materiálu, který nyní poslalo do vlády, už navrhuje zpoplatnit zprávy jen pro takzvané orgány veřejné moci, nikoliv pro běžné občany či firmy.
Odesílání zpráv je dosud plně hrazeno ze státního rozpočtu. Nový ministr vnitra Radek John (Věci veřejné) v srpnu navrhl, aby se na nákladech nově podílel každý odesílatel, a to už od ledna 2011.
Záměr ministerstva však v připomínkovém řízení kritizovala nejen Hospodářská komora a další zástupci podnikatelů, ale také většina ministerstev a krajských úřadů. „Stát nás nejdříve přinutil používat datové schránky, a teď je zpoplatní,“ odmítal Johnův nápad například šéf Asociace malých a středních podniků Břetislav Ošťádal.
V pozměněné verzi nyní ministerstvo vnitra navrhuje, aby příspěvek platily jen orgány veřejné moci. Kromě státních úřadů a samosprávy jde například také o soudy, policii, exekutory nebo notáře. Ministerstvo navrhuje, že by žádný z těchto orgánů nemohl být od nové povinnosti osvobozen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.