Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Jitona Soběslav končí. Trh s nábytkem je dole

Investice 30.05.2011 | 16:40 0 Komentářů

Cena dřevotřísky od loňského roku stoupla o polovinu

Soběslav – Už zítra skončí výroba  v soběslavském závodě jednoho z nejvýznamnějších českých výrobců nábytku, Jitony. Ta bude uzavřena. K tomuto datu z firmy odchází 124 lidí, dalších deset tu zůstane ještě měsíc. Celkem jich tu pracuje zhruba 220.
Výroba se stěhuje do závodů Jitony v Třebíči a Klatovech. „V Soběslavi zůstane zachována jen výroba strategické suroviny a prodejna, nově tu bude zakázková úpravna nábytku na míru,“ řekl novinářům generální ředitel podniku Martin Kovář.
O uzavření soběslavského závodu vedení rozhodlo kvůli výraznému propadu na trhu s nábytkem, nárůstu cen vstupních materiálů a sílící koruně. Meziročně například stoupla cena dřevotřísky o 50 procent. Obrat na českém nábytkářském trhu se meziročně propadl ze 36,4 miliardy na 31,35 miliardy.
„Výrobní kapacita v našich třech závodech nebyla dlouhodobě zcela naplněna,“ řekl Kovář. Ze všech tří závodů bylo možné přesunout výrobu jen ze Soběslavi, navíc tady byly nejstarší technologie. Podle Kováře bylo třeba soběslavský závod zavřít, aby bylo možné udržet celý podnik.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.