Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Jíst a pít se bude vždy. Že by dobrý základ investiční strategie?

Investice 22.10.2012 | 16:05 0 Komentářů

Jídlo a pití. Slova, která u většiny populace vyvolávají myšlenky na uspokojení základních potřeb, spíše než myšlenky na investování. To je samozřejmě správné a logické, jiné asociace by přece znamenaly těžkou profesionální či jinou deformaci. Nebo to tak úplně není? Nad tímto tématem se zamýšlí Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB AM.

Především při zmínce o pití v oblasti investic je pravděpodobné, že se leckomu vybaví investice například do archivního vína, těm s volnějšími asociacemi pak možná nákup díla Piják absintu. A ti, kteří víno rádi, si možná ještě mlasknou. Nicméně faktem zůstává, že nákup fyzického vína nepatří mezi klasickou formu investic a spíše ji řadíme k doplňkovým možnostem, jako jsou známky, obrazy a umění obecně (ano, i kvalitní víno můžeme považovat za umění).

Já mám ale na mysli investice možná méně populární, zato o to více rozšířené. Jeden z nejvýznamnějších světových investorů, ne-li nejvýznamnější, Warren Buffett, je známý tím, že investuje podle svých slov do firem, kterým naprosto rozumí a jejichž produkt se jen málo mění a málo podléhá zásadním inovacím. Proto se není možné divit, že největší investicí jeho Berkshire Hathaway je společnost Coca Cola, ve které vlastní podíl téměř 9 %, a který je ceněn na více než 15 miliard dolarů. Mezi největšími investicemi je i firma Kraft Foods, jedna z největších světových potravinářských společností. Teď je již zřejmé, kam mířím.

Společnosti ze sektoru potravin a nápojů, k nimž můžeme přidat i tabákové korporace, mají několik zajímavých vlastností. Za prvé, vyznačují se všeobecnou stabilitou. Stabilní bývá poptávka po jejich výrobcích, stabilní jsou tedy i tržby. Vzhledem k tomu, že spotřebitelé jsou svým značkám relativně věrni a jíst a pít prostě musejí, jsou schopni bez velkých protivenství promítnout rostoucí ceny nakupovaných surovin do cen produktů. Což jinými slovy znamená, že jsou schopni držet během času svoje marže a tedy i zisky, protože, jak jsem již naznačil, tržby jsou stabilní (tedy spíše stabilně rostoucí).

Za druhé, jsou vysoce ziskové. Když se podíváme na ukazatele již zmiňované Coca Coly, zaznamenáme marže (vzhledem k tržbám) ve výši 70 % u přidané hodnoty nebo 25 % v případě provozního zisku. A co je ještě lepší než samotné marže, je fakt, že se jejich výše téměř nemění a v posledních deseti letech se pohybují obě čísla v koridoru kolem pěti procentních bodů. A rázem pochopíme, proč je tato firma miláčkem pana Buffetta.

A překvapivě, tu mám ještě jednu důležitou vlastnost, která činí firmy, jako je Coca Cola, atraktivními. Plynule rostoucí dividendy, téměř bez výkyvu, dávají tušit, že společnost nemusí provádět časté zásadní investice, a že tudíž riziko s těmito investicemi spojené zde chybí. A čísla týkající se investic tomuto předpokladu skutečně dávají za pravdu. Pohybují se totiž dlouhodobě okolo 6 % tržeb, což je, zvláště pokud se podíváme na marže, hodnota luxusní.

csob-coca-cola  

Zdroj: Reuters, ČSOM AM

Coca Cola je hvězdou mezi světovými firmami napříč obory, nicméně jen o něco slabší finanční charakteristiky vykazuje sektor jako celek. Ano, dá se říci, že jsou to trošku nudné podniky. Možná si leckdo řekne, že vlastně sice jejich cena roste, ale pomalu, a až trhy budou opět prudce růst, investoři se od zmrzlin, limonád, whisky nebo cigaret odkloní. Nicméně krátkodobá i delší historie ukazuje trošku jiný obrázek.

csob-s-p-food  

Zdroj: Bloomberg, ČSOB AM

Proč se ale věnuji tomuto oboru zrovna teď? Důvody leží v současné situaci v ekonomikách a na trzích. Recese je stále velmi blízko a špatné scénáře vývoje ekonomik nejsou vyloučeny. To mnoho konzervativnějších investorů odrazuje od akciových investic obecně. Na druhou stranu, bezpečnost je zoufale ztrátová, protože bezpečnější krátkodobé dluhopisy postrádají to důležité – výnos. Navíc je zde zřetelné riziko, že dříve či později se inflace a sazby budou zvyšovat, a proto již v předstihu budou středně a dlouhodobé úrokové nástroje ztrácet zřetelně na ceně. Proto si myslím, že doba dozrála na defenzivní akciovou investici, jejíž riziko by mělo být akceptovatelné i pro ty, kteří nejistotu nemají rádi. A tou jsou obecně dividendové akcie, avšak akcie potravinářského odvětví zvlášť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.