Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Jiří Šindelář: Spolupráce s ČNB je dobrá

Banky 25.10.2016 | 16:03 0 Komentářů

Ředitel odboru ochrany finančního spotřebitele NBS Roman Fusek hovořil na konferenci „10 let od sjednocení dohledu pod ČNB“ o situaci na Slovensku, kde ochranu spotřebitele převzala Národná banka Slovenska.

Výkonná ředitelka AKAT Jana Brodani na konferenci uvedla: „ČNB je hodně aktivní regulátor, který komunikuje s trhem.“ Regulaci se AKAT nebrání, ale „co se děje na evropské úrovni je velmi kontraproduktivní.“ Musíme se připravovat na regulaci, u které nevíme, jak bude vypadat, což představuje značné náklady jak finanční tak časové. Podle ní by bylo pro trh přínostné, kdyby licenční proces byl trochu svižnější.

Předseda představenstva a výkonný ředitel USF ČR Jiří Šindelář ke spolupráci s ČNB řekl, že je dobrá. Přirozeně dochází ke shodám i rozporům. Asociace naráží na určitý formalismus ze strany ČNB. Na centrální banku čekají v nejbližší době dvě velké výzvy – začlenění dohledu na všechny úvěry a sanace/konsolidace pojištění a následné možné přelití problémů do distribuce investičních produktů.

Poslední panelové diskuse konference se zúčastnil i ředitel sekce dohledu nad finančníím trhem ČNB David Rozumek, který hovořil o složitosti evropské regulace a jejího dopadu na český trh a koncetraci dohledových orgánů do Frankfurtu.

Ředitel oddělení právní a compliance a člen představenstva společnosti Fincentrum Vladek Krámek se podíval na dohled z pohledu účastníka trhu. Uvedl, že „dohled by měl s trhem aktivně komunikovat. Evropská regulace nemusí trh spasit, ale trh jí může zazdít. Regulace trh nespasí, téměř vždy ji zaplatí klient.“ Na adresu ČNB řekl, že je dobré znát pravidla předem a nezjistit je až při kontrole. Na závěr dodal: „Reulace je potřeba, ale blížíme se do fáze přeregulace.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.